Gounodova opera Romeo a Júlia sa po prvý raz predstaví v SND

DIVADLO: Opera Rómeo a Júlia
Prvá operná scéna Slovenska pripravila pre svojich divákov zaujímavú novinku - operné spracovanie príbehu vášnivej a tragickej lásky Romea a Júlie z pera Williama Shakespeara. Svetoznáma dráma inšpirovala mnohých skladateľov, medzi nimi i francúzskeho romantika Charlesa Gounoda (1818 - 1893). Jeho operu na tému veronských milencov uvedie 6. a 7. marca Opera Slovenského národného divadla (SND) po prvý raz vo svojej 95-ročnej histórii. Na snímke sprava Ľubica Vargicová (Júlia) a Tomáš Juhás (Romeo). Bratislava, 24. február 2015. Foto: SITA/SND

Operu Charlesa Gounoda na tému veronských milencov uvedie Opera SND po prvý raz vo svojej 95-ročnej histórii v piatok, pre ochorenia hlavných predstaviteľov však druhú premiéru presunulo zo soboty na nedeľu.
Prvá operná scéna Slovenska pripravila pre svojich divákov zaujímavú novinku – operné spracovanie príbehu vášnivej a tragickej lásky Romea a Júlie z pera Williama Shakespeara. Svetoznáma dráma inšpirovala mnohých skladateľov, medzi nimi i francúzskeho romantika Charlesa Gounoda (1818 – 1893). Gounodovu operu plánovalo Slovenské národné divadlo (SND) uviesť v premiére v piatok 6. marca a v sobotu 7. marca. „Sobotňajšia 2. premiéra opery Romeo a Júlia sa prekladá na nedeľu z dôvodu viacnásobného ochorenia hlavných predstaviteľov,“ informovalo SND. Opernú novinku uvedie divadlo v svojej novej budove na Pribinovej ulici v Bratislave, v piatok o 19:00 a v nedeľu o 18:00.

V dôsledku tejto zmeny Opera SND tiež ruší koncert z cyklu Voci da camera plánovaný na nedeľu 8. marca v historickej budove SND. Náhradný termín podujatia národné divadlo dodatočne oznámi. „Návštevníci zrušeného koncertu Voci da camera majú nárok navštíviť 2. premiéru operného predstavenia Romeo a Júlia v nedeľu o 18:00 v novej budove SND bez príplatku na základe preukázania vstupenky na koncert Voci da camera,“ upozorňuje SND.

Operu Charlesa Gounoda na tému veronských milencov uvedie Opera SND po prvý raz vo svojej 95-ročnej histórii. „Hudobnodramatický prepis Shakespearovho príbehu uchváti svojou melodickou krásou, farebnosťou, eleganciou, ale predovšetkým strhujúcou emocionalitou hudobného jazyka. Okrem iného zaujme napríklad séria nádherných duet pre hlavné postavy a navyše každá sopranistka sa rada zaskvie valčíkom ospevujúcim radostnú túžbu po živote,“ avizuje SND. Romea a Júliu – operu v piatich dejstvách s prológom vo francúzskom jazyku, pripravuje inscenačný tím na čele so slovinským režisérom so španielskymi koreňmi Diegom de Brea. Režisér v sezóne 2010/2011 pripravil s činoherným súborom SND Shakespearovho Coriolana. Hra získala v ankete Divadelné ocenenia sezóny – Dosky titul najlepšia inscenácia sezóny a Diego de Brea sa za Coriolana stal najlepším režisérom divadelnej sezóny 2010/2011. V opernej novinke bude za dirigentským pultom stáť renomovaný slovenský dirigent Rastislav Štúr. V hlavných úlohách sa predstavia špičkoví slovenskí speváci Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková, Tomáš Juhás a Ľudovít Ludha a tiež talentovaný kórejský tenor Kyungho Kim.

Tvorba Charlesa Gounoda nie je na scéne SND novinkou. Jedno z vrcholných Gounodových diel – veľkolepý Faust podľa Goetheho patrí k tým, ktoré sa v histórii SND viažu k istým historickým inscenačným míľnikom. Takým bola podľa SND „nesporne produkcia tejto opery v roku 1989, ktorú režijne kreoval Jozef Bednárik v predvečer pádu totality v bývalom Československu a na festivale v škótskom Edinburghu získala vysoké ocenenie – Cenu kritiky„. Gounodov Faust sa do SND vrátil naposledy v roku 2010, pripomína ďalej divadlo v tlačovej správe k premiére Romea a Júlie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk