Hanba či férová zmena? Ukrajinci už nemajú zadarmo cestovanie bratislavskou MHD

MHD
Foto: ilustračné, DPB

Mnohí Ukrajinci o zmene vôbec netušili a mysleli si, že môžu naďalej zdarma cestovať po Bratislave. Výnimku majú napríklad už len stredoškoláci.

Poznáte nejakú rodinu, ktorá utiekla pred vojnou na Ukrajine a využíva na prepravu bratislavskú MHD? Pokiaľ áno, nezabudnite im povedať, že od 1. januára 2023 už necestujú zadarmo a hrozia im pokuty. Informuje o tom web spravy.pravda.sk.

Dopravný podnik Bratislava zverejnil v decembri na webe oznam v slovenskom a ukrajinskom jazyku o tom, že sa od januára zjednocujú podmienky cestovania pre Ukrajincov. Informácia o novej zmene nie je podľa denníka v dopravných prostriedkoch ani na zastávkach.

Výnimka na cestovanie zdarma sa týka detí do 18 rokov a je potrebné, aby mali so sebou doklad o dočasnom útočisku a potvrdenie o návšteve školy. Musia však myslieť na to, že bezplatná preprava platí len počas dní školského vyučovania z miesta pobytu do miesta sídla školy, v iné dni je potrebná kúpa lístka.

Ďalšia výnimka bezplatnej prepravy platí aj pre Ukrajincov, ktorí sú zamestnaní. Lístok si nemusia kupovať, ak cestujú z miesta bydliska do práce a späť. Platí to však počas 60 dní odo dňa získania statusu dočasného útočiska z mesta pobytu.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) uviedol, že bol jediným na území Slovenska, ktorý dlhodobo poskytoval benefit v podobe bezplatnej dopravy pre Ukrajincov. DPB plánuje zverejnenie správy o novej zmene aj na zastávkach a vo vozidlách MHD.

Aké sú v súčasnosti vysoké pokuty za chýbajúci cestovný lístok alebo električenku? Cenník je platný od júla 2021. Ak čierny pasažier zaplatí priamo na mieste revízorovi, dostane pokutu vo výške 49 eur. Pri úhrade do 20 pracovných dní musí zaplatiť 69 eur a nad 20 pracovných dní 89 eur.

Aký máte názor na zrušenie bezplatnej dopravy pre Ukrajincov?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk