Hasiči upozorňujú obyvateľov na jarné požiare, ktoré môžu v suchom období vzniknúť z otvorených ohnísk alebo aj z cigariet

hasici-pomoc-poziar-upozornenie-gettyimages.jpg
Ilustračná foto: GettyImages

Rača vydala upozornenie, ktoré prichádza s jarným obdobím spojeným s dlhotrvajúcim suchom a teplým počasím. Z hľadiska ochrany pred požiarmi je toto obdobie kritické a je považované za čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov.

Hasiči vyzývajú občanov, turistov a návštevníkov Rače, aby nepoužívali otvorený oheň a nefajčili na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. Taktiež žiadajú, aby obyvatelia či návštevníci nevypaľovali porasty a nezakladali oheň na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu. „Pri manipulácii s ohňom vo voľnej prírode je potrebné dodržiavať zásady požiarnej bezpečnosti. To platí i pri spaľovaní odpadu vo vinohradoch a v záhradách, ktoré sa často nachádzajú v blízkosti lesných porastov,“ vysvetľujú.

Ľudia podľa hasičov často spaľujú odpad a vypaľujú suché trávy počas veterného počasia, čo nie je správne, pretože práve vtedy je najväčší predpoklad rýchleho rozšírenia požiaru. Verejnosť zabúda aj na zabezpečenie okolia ohniska pred rozšírením ohňa a na stály dozor pri spaľovaní, najmä pri organizovaných akciách v lese. Občania podľa hasičov nemajú zväčša so sebou ani prostriedky určené na likvidáciu prípadného požiaru.

Hasiči ďalej upozorňujú, že spôsobenie požiaru je porušením platných predpisov, čo môže byť nakoniec kvalifikované ako priestupok alebo trestný čin. „V prípade porušenia povinností fyzických osôb vyplývajúcich zo zákona o ochrane pred požiarmi, môže okresné riaditeľstvo HaZZ uložiť v blokovom konaní pokutu do výšky 100 eur a v priestupkovom konaní až do výšky 331 eur,“ dopĺňajú informáciu.

Miestny úrad v Rači sa preto obracia na občanov, návštevníkov lesa či vinohradov k spolupráci v oblasti preventívnej činnosti predchádzania požiarom v jarnom období a v čase vyhlásenia nebezpečenstva vzniku požiarov. V prípade, že občan spozoruje požiar je povinný pokúsiť sa požiar uhasiť vlastnými silami a prostriedkami a ohlásiť vzniknutý požiar na telefónne číslo 150 alebo 112.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk