Vďaka projektu Múzea mesta Bratislavy môžu návštevníci doslova nemožné – cestovať v čase. Spoznajú tak nielen rôzne podoby radnice ako stavby, ale i tých, ktorí kedysi prechádzali jej chodbami. Múzeum mesta Bratislavy pozýva zahrať si jedinečnú hru.
Staromestská radnica v Bratislave má novinku. Je ňou nastálo inštalovaný objekt virtuálnej hry s fyzickým rozhraním – Príbeh Starej radnice. Prostredníctvom nej sa návštevník dostane akoby do stroja času a radnicu si môže prezrieť od 14. až po 21. storočie. Zoznámiť sa môže s jednotlivými stavebnými zmenami tejto najdôležitejšej budovy mesta, ale aj s príbehmi ľudí, s ňou spojenými. Zážitkom je najmä unikátne prepojenie virtuálnej a fyzickej časti hry. Možnosť chytiť do rúk reálne drevené diely predstavujúce architektúru radnice v jednotlivých storočiach, umožňuje návštevníkovi stať sa na chvíľu staviteľom.
Záujem o múzeum
„Ideovým východiskom projektu virtuálnej hry s fyzickým rozhraním Príbeh Starej radnice je podpora záujmu o múzeum, dejiny predovšetkým u detí a mládeže. Virtuálny svet umožňuje jedincovi oslobodenie od dennej rutiny,“ hovorí Beáta Husová z Múzea mesta Bratislavy (MMB).
Ako ďalej dopĺňa, táto aktivita patrí do širšie koncipovanej výstavy Generácie generáciám k 150. výročiu založenia MMB kde je spracovaná interaktívna časť na tému Načo nám je múzeum?
„Príbeh Starej radnice je súčasťou ďalších interaktívnych činností: Znaky doby = umelecké slohy, Predmety v čase, Kto je kto v múzeu, Kocky sú hodené, ktorá je inštalovaná v archíve z 18. storočia v priestoroch Starej radnice. Obe interaktívne časti výstavy Načo nám je múzeum vytvárajú návštevníkom priestor pre fantáziu, hru a tvorivé trávenie chvíľ v múzeu počas horúceho leta,“ uzatvára Husová.
Hlavným partnerom „Príbehu“ je Fond na podporu umenia. Autorsky na ňom podieľali Beáta Husová a Martina Pavlikánová z Múzea mesta Bratislavy. Realizačne projekt riešili v spolupráci s Martinom Šichmanom, Borisom Melušom, Dominikou Szabovou z firmy Oximoron, programátorom Adamom Cigánkom a Štefanom Šimekom, ktorý riešil hardware hry.
Letný darček
Kultúrne leto 2018 je v Bratislave v plnom prúde a tento projekt má byť pre návštevníkov, ako hovoria v múzeu, akýmsi letným darčekom. Potešiť sa mu môžu všetky vekové kategórie. A keďže ide o prepojenie virtuality s fyzickým rozhraním, zážitok z takejto netradičnej múzejnej prehliadky bude skutočný.