História ožíva na týchto fascinujúcich záberoch Bratislavy, musíte ich vidieť

Kolaz stara bratislava 2.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Budova Ministerstva zahraničných vecí SR vyzerala okolo roku 1940 presne takto. Viac ako samotná budova sú fascinujúce autá parkujúce pred ňou. Viete, čo sú to za modely?

Ministerstvo zahraničných vecí
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

V 70. až 80. rokoch bola Reduta rovnako krásna ako dnes. Vedeli ste, že budova bola postavená v roku 1919? Predtým na tomto mieste bola sýpka. Reduta bola miestom zábavy, plesov, koncertov a estrád. Okrem kina sa tu tiež stretávali rôzne spolky a konali sa zhromaždenia.

Reduta
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Takýto nádherný pohľad do útrob Vodných kasární si opäť môžeme bežne vychutnávať. V budove je dnes Slovenská národná galéria a je opäť plne prístupná návštevníkom, po rozsiahlej a fascinujúcej rekonštrukcii. Po Vodných kasárňach tu ešte bolo aj Hygienické múzeum. Samotná budova sa na svojom mieste nachádza už od roku 1763 a pôvodne bola štvorkrídlová.

Vodné kasárne
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl, Karol Plicka

Pamätáte sa na Ferdinandove kúpele na Železnej studienke? Priečelie budovy bolo veľmi pekne upravené a všade bola vysadená zeleň aj napriek tomu, že núdza o ňu v okolí nebola. Budova bola postavená v roku 1828 a keďže sa menilo prostredie a liečivé pramene zanikli, kúpele sa nepoužívali a budova chátrala, zbúrali ju v roku 1970.

Železná studienka
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Gymnázium na Grösslingovej ulici a vedľa neho Modrý kostolík. Viete, že táto škola bola založená už v roku 1626? Sídlo samotnej školy sa menilo a budova na Grösslingovej má tiež zaujímavý príbeh. Bola postavená práve pre potreby tejto školy, a to v roku 1908.

Gymnázium na Grosslingovej ulici
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk