Kedy sa po prvýkrát uskutočnili vianočné trhy v Bratislave a čo predchádzalo ich vzniku? Dočítate sa v článku.
Vianočné trhy sa na bratislavskom Hlavnom námestí uskutočnili po prvýkrát v roku 1993. Zástupcovia mesta sa inšpirovali vianočnými trhmi v okolitých európskych mestách ako napríklad Norimberg, Brusel, Strasbourg a Stuttgart. Vytvorili tak podobnú tradíciu aj v Bratislave.
Vianočné trhy mali byť pozvánkou obyvateľom mesta a jeho návštevníkom prežiť spoločne adventný čas v jeho historickom srdci. Trhy sa stali obľúbeným miestom stretávania sa vyslancov krajín z priľahlých ambasád. Pre mnohých Viedenčanov sa práve komornejšia atmosféra a duch trhov stali dôvodom predvianočnej návštevy Bratislavy.
Trhy si vybudovali povesť jedného z najpopulárnejších spoločenských podujatí adventného času v hlavnom meste Slovenska. Rastúci záujem verejnosti mal za následok rozširovanie trhov. Počet stánkov sa po desaťročí existencie viac ako zdvojnásobil, a rozšírili sa aj do priľahlých nádvorí a námestí.
Napriek komerčným ponukám, ktoré sprevádzali toto podujatie od jeho vzniku, si trhy uchovali svoj mestský charakter. Jeho súčasťou je aj tradícia rozsvietenia vianočného stromčeka predstaviteľmi mesta, ktorým sa každoročne oficiálne trhy začínajú.
Čo sa týka občerstvenia na vianočných trhoch, tak charakter zodpovedá tradičnej národnej gastronómii. Cigánska pečienka, pečené klobásy, mastný chlieb s cibuľou, pagáče, husacie a kapustné lokše, kapustnica, varený punč, víno, grog. Priamo pred návštevníkmi sa na griloch pripravujú tradičné jedlá z mäsa a rýb. Ako dezert – drobné pečivo, oplátky, medovníky, med alebo vianočná medovina.
Na pultoch stánkov tak možno nájsť nespočetné množstvo drobností, ktoré dotvárajú atmosféru blížiacich sa sviatkov a zdôrazňujú ich starosvetský charakter. Drevo, sklo, koža, prútie, šúpolie, včelí vosk sú materiály, z ktorých sa vyrábajú predávané úžitkové a dekoračné umelecké predmety.