Historická budova SND by sa mohla dočkať rekonštrukcie, pre vedenie to bude jedným z najväčších projektov

Slovenske narodne divadlo oslavy silvester novy rok
Foto: ilustračné, GettyImages

Rekonštrukcia sa prakticky zastavila s odchodom generálneho riaditeľa Drličku na jeseň, jeho návrat ju opäť naštartoval.

Rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) bude pre vedenie SND jedným z najväčších projektov počas 104. divadelnej sezóny. Ako ďalej informovalo SND, rekonštrukcia sa prakticky zastavila s odchodom generálneho riaditeľa Mateja Drličku v jeseni minulého roka, jeho návrat ju opäť naštartoval (Drlička bol z postu generálneho riaditeľa SND odvolaný na jeseň 2022, vrátil sa do nej v máji tohto roka, pozn. SITA). O potrebe zrekonštruovať predmetnú budovu sa hovorí dlhodobo, vzhľadom na to, že posledná rekonštrukcia bola medzi rokmi 1969 až 1972.

Prvé podklady na rekonštrukciu odovzdalo vedenie SND ministerstvu kultúry už v roku 2005. Otázka rekonštrukcie sa potom znova otvorila v roku 2012, veľa sa však nepohlo. Koncom roka 2017 vláda schválila 980-tisíc eur na vypracovanie projektu rekonštrukcie. Stavebný zámer komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND dalo vypracovať v roku 2020 vtedajšie vedenie SND. Odovzdaný bol v roku 2021,“ uviedlo divadlo.

Uzatvorená budova

Drlička nechal historickú budovu SND uzatvoriť na jar v roku 2021, a to z dôvodu havarijného stavu scénických a divadelných technológií. „Išlo najmä o nákladné výťahy pre kulisy a elektrické ťahy, ktoré boli vyradené z prevádzky,“ spresňuje SND.

Vysokú poruchovosť a zastaranosť vykazovali aj ďalšie zariadenia potrebné pre divadelné predstavenia, ako napríklad divadelná točňa, inšpicientske a dorozumievacie zariadenia, či elektroakustické ozvučenie a scénické osvetlenie.

Krajský pamiatkový úrad v septembri 2021 vydal záväzné stanovisko, ktorým schválil stavebný zámer rekonštrukcie historickej budovy SND s určitými podmienkami, ktoré sa vzťahujú už na samotnú rekonštrukciu. SND následne pripravilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa štúdie uskutočniteľnosti a vypísalo súťaž. Víťaz súťaže bol známy koncom roka 2021,“ približuje SND proces a dodáva, že následne s ním pripravili štúdiu uskutočniteľnosti, na ktorej participoval aj rezort kultúry.

Štúdia uskutočniteľnosti obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND, predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie, analýzu nákladov a prínosov projektu, ako aj víziu ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy. Hotovú štúdiu uskutočniteľnosti posúdil a svoje stanovisko vyjadril Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. Zároveň Ministerstvo kultúry SR požiadalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR o štátny dozor a expertízu stavebného zámeru, ktoré boli ukončené v decembri 2022,“ ozrejmuje divadlo proces s tým, že rezort kultúry pod vedením ministerky Silvie Hroncovej po rokovaniach s rezortom financií alokoval prostriedky na práce v rokoch 2025 a 2026.

Ďalší postup

Pracovná skupina na pôde SND pripraví podklady na verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projekt komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND,“ vysvetľuje SND ďalší postup. K inžinieringu, resp. povoľovaciemu konaniu bude možné pristúpiť až keď bude hotový projekt komplexnej rekonštrukcie, na procese sa bude podieľať i Krajský pamiatkový úrad.

Projektová dokumentácia oproti stavebnému zámeru presne určí, aké pamiatkové práce bude treba vykonať pri rekonštrukcii budovy aj akými technológiami bude divadlo po rekonštrukcii disponovať,“ dopĺňa divadlo.

Verejné obstarávanie na zhotoviteľa bude možné vypísať, keď bude mať SND garantované finančné krytie rekonštrukcie. Divadlo predpokladá, že verejné obstarávanie bude dlhé a náročné a jeho príprava a realizácia potrvá možno i rok.

Jeho víťaz s vedením SND podpíše zmluvu a následne môže začať s rekonštrukčnými prácami. Pri najoptimistickejšom scenári je odhadovaný termín začiatku stavebných prác v historickej budove SND rok 2027. Rekonštrukcia bude trvať minimálne tri roky,“ uzatvára SND s tým, že divadelná činnosť v historickej budove by sa mohla obnoviť v roku 2030.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk