Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara pohladnica ba eli mihalovicova upr.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Eli Mihalovičová
28. júna 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skEli, © BratislavaDen.sk

Historické „esemesky“ zo zadnej strany pohľadníc Starej Bratislavy #2

Písal sa rok 1927 a Betuška Jílková dostala pozvanie od kamarátky Irenky, ktorá žila v Bratislave. Spoznali sa ešte ako dievčatá na jednej mariánskej púti. Dohodli si stretnutie pod hradom, pri Dóme sv. Martina.

Betuška pricestovala vlakom z moravského mesta Polička. Len čo sa zvítali, vošli do chrámu a pomodlili sa, aby im výlet po Bratislave vyšiel. Pred kostolom už stál koč a pri ňom fešák v uniforme. Ponúkol sa im, že ich odvezie až na zrúcaninu hradu, kam mali obe ženy namierené. Potešili sa ponuke, ktorá im spadla rovno z neba. Kočiš šibol dva koníky a kočiar už prechádzal cez Židovskú ulicu na Zámockú. Aké však bolo ich prekvapenie, keď pri hrade nezastavil a mieril ďalej na Vydricu. Ženy na kočiša kričali, nech zastaví a snažili sa vystúpiť, ale koč sa rútil z kopca, preletel Vydricou i Zuckermadlom, až konečne zastavil pri starom židovskom cintoríne. Tam kočiš vyriekol cenu za prepravu a aj dôvod jeho „zbesilej“ jazdy. Vraj sa mu splašili kone.

Ženám nebolo všetko jedno, lebo cena za prepravu bola privysoká a cesta neprebiehala v žiadnom prípade tak, ako si ženy predstavovali. Nechceli za prepravu zaplatiť. Kočiš sa rozhneval a začal sa vyhrážať právnymi dôsledkami. Tie dva „právne dôsledky“ už stáli vedľa koča a vyzerali mimoriadne účinne. V tom sa kočiš úctivo predstavil ako Jožko Bláha a ponúkol sa, že ženy odvezie naspäť na hradný kopec. Adresu firmy mal, našťastie, napísanú na fiakri: Preprava osôb a nákladu, Jožko Bláha a syn, Zámocká ulica č. 14 Bratislava.

Stara pohladnica ba druha strana eli mihalovicova.jpg
Eli Mihalovičová

Ženy však boli rady, že stoja na vlastných nohách a do koča za žiadnu cenu nechceli nastúpiť. Nakoniec Betuška stiahla z prsta prstienok a ako zálohu ho podala Bláhovi so slovami: „Múj manžel přijede o pár dní do Bratislavy a zastaví se u Vás pro múj prstýnek. Vyplatí Vám pak to nekřesťanské přepravné…“. Bolo dohodnuté. Bláha mal prstienok a oba „právne prostriedky“ z ničoho nič zmizli v blízkych kríkoch.

Po tomto incidente, podvedené ženy stratili akýkoľvek záujem o prehliadku mesta. O dva týždne neskôr sedí nahnevaný Betuškin manžel Ján Jílek v kaviarni Štefánka a píše pohľadnicu svojej žene: text je uvedený na zadnej strane pohľadnice.

Príjemnú zábavu pri lúštení odkazu Vám praje zberateľka Eli.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X