Historické kamenné studničky v Mestských lesoch v Bratislave sa menia, postupne ich obnovujú

Kolaz bratislava mestske lesy studnicky.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Časom však mnohé z týchto historických skvostov podľahli vplyvom výstavby ciest a iných objektov, ale aj bežnému znehodnocovaniu.

Mestské lesy v Bratislave sú domovom nielen prírodnej krásy, ale aj historických zaujímavostí, medzi ktorými majú významné miesto historické kamenné studničky. Tieto špeciálne studničky siahajú až do roku 1898, kedy boli vybudované pri príležitosti miléniových osláv Uhorska.

Vtedy vzniklo aj niekoľko turistických ciest, vrátane Pálffyho cesty a Simonyiho cesty, ktoré poskytovali prepojenie medzi Červeným mostom a Železnou studničkou. Samotný lesopark bol označený asi 21 kamennými studničkami, pomenovanými podľa významných osobností uhorských dejín.

Časom však mnohé z týchto historických skvostov podľahli vplyvom výstavby ciest a iných objektov, ale aj bežnému znehodnocovaniu. Občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty sa však rozhodlo postaviť sa tomu a začalo ich postupnú obnovu.

Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 3.jpg

Záchranu už zažili studničky ako Gizella Forrás, Stefania Forrás a Mária Forrás, ktoré boli opäť sprístupnené verejnosti. Tento rok pridali ďalšie dve do zoznamu obnovených studničiek – jedna záhadná studnička nad rybníkom Sŕnie.

Záhadná je preto, že sa z jej názvu zachovali len posledné dve písmená AL. Nie je tak možné s určitosťou povedať, o akú studničku ide. Druhá obnovená je známa ako Jánov prameň. Obe boli v zlom stave, no vďaka reštaurátorovi sa im podarilo vrátiť k svojej pôvodnej kráse.

Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 2.jpg

Bratislavské lesy majú okrem prírodných krás aj obrovské množstvo historických tajomstiev. Práve staré vzácne studničky považujeme za skrytý poklad bratislavského lesoparku a máme veľkú radosť vždy, keď sa nám podarí kúsok bratislavskej histórie zachrániť a zachovať pre ďalšie generácie,“ povedal člen občianskeho združenia Jakub Mrva.

Hoci niektoré studničky sa už nedočkali obnovy, identifikovali aspoň päť takých, ktoré sú čiastočne zachované alebo ich zvyšky boli vykopané zo zeme pod lístím. Podarilo sa to aj vďaka historickým mapám.

Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 4.jpg
Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 5.jpg
Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 6.jpg
Studnicky nase karpaty historicke kamenne studnicky 1.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk