V historickej budove SND predstavili logo predsedníctva. Je ľahko zapamätateľné a dynamické

Historicka_budova_snd_predstavenie_loga_andrej_korim.jpg
Andrej Korim, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie je už známe. Logo, ktorého autorom je 23-ročný výtvarník a dizajnér Jakub Dušička, predstavili v historickej budove Slovenského národného divadla za účasti najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, predsedu vlády Roberta Fica, ale aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka či zástupcov politického života a diplomatického zboru. Interpunkčné znamienka v logu tvoria usmiatu tvár.

Logo, ktoré je tvorené zvláštnosťou slovenského jazyka – interpunkčnými znamienkami, predstavuje podľa ministra zahraničných vecí Lajčáka pozitívnu energiu, úsmev a je dynamické a ľahko zapamätateľné. A je podľa neho takisto nepochybne európske, pričom pozitívna energia z neho symbolizuje náš kladný vzťah k Únii. „S usmiatou tvárou svojho loga tento raz v úlohe kapitána Slovensko bude musieť naplno využiť aj svoju povestnú vynaliezavosť a flexibilitu,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

logo predsedníctva v Rade Európskej únie
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: SITA

„Je to logo moderné, a my chceme byť moderní,“ povedal o logu predseda vlády Robert Fico. Európska únia je podľa neho úžasný projekt a sme radi, že sme jeho súčasťou. Fico si tiež myslí, že predsedníctvo je najvýznamnejšia udalosť v zahraničnej aj domácej politike od vstupu Slovenska do EÚ. „Chceme byť ľudskou tvárou a zrozumiteľným hlasom Európskej únie,“ dodal Fico o úlohe Slovenska v Rade EÚ. „Nech už voľby dopadnú akokoľvek, minimálne dnes mám presvedčenie, že Slovensko je na túto významnú udalosť dobre pripravené,“ vyhlásil premiér na brífingu pre médiá.

logo predsedníctva v Rade Európskej únie
Pohľad na vlajku SR vytvorenú v rámci svetelnej šou počas predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v historickej budove Slovenského národného divadla. Foto: SITA

Logo stálo 4 500 eur, vzišlo z verejnej súťaže, v ktorej bolo prihlásených 229 návrhov od odborníkov aj laikov. Návrhy hodnotila odborná komisia, ktorej členmi okrem zástupcov rezortu zahraničia boli aj traja externí odborníci na dizajn a reklamu. Nimi boli rektor Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) Stanislav Stankoci, prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska Róbert Slovák a vedúci Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU Pavel Choma.

logo predsedníctva v Rade Európskej únie
Logo slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Foto: SITA

Logo je kľúčovým prvkom identity predsedníctva. Bude figurovať na dokumentoch, prezentačno-propagačných predmetoch, brožúrach, banneroch či oficiálnych komunikačných kanáloch počas predsedníckych podujatí na Slovensku i v zahraničí. Používanie špecifického národného loga je zaužívanou európskou praxou a pomáha odlíšiť a zviditeľniť predsedníctvo konkrétnej krajiny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk