Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Yit zwirn ulicka pradiaren cvernovka
Foto: ilustračné, YIT Slovakia

Historickú budovu Pradiarne zrekonštruujú za viac ako 20 miliónov eur

Predpokladané ukončenie obnovy Pradiarne 1900 je naplánované na štvrtý kvartál roku 2020.

Historickú budovu Pradiarne 1900, ktorá sa nachádza v Ružinove, v blízkosti novovznikajúceho biznis centra Bratislavy, postupne rekonštruujú. Celkové náklady na rekonštrukciu sú podľa spoločnosti YIT, ktorá zastrešuje opravu, 20 – 23 miliónov eur a predpokladané ukončenie obnovy Pradiarne 1900 je naplánované na štvrtý kvartál roku 2020. Informovali o tom na tlačovej besede predstavitelia spoločnosti YIT.

Celý areál očistili od zostatkov stavieb, ktoré zakrývali niektoré časti Pradiarne. Súbežne urobili aj práce vo vnútri pradiarne, ktoré postupne vyčistili. Následne sa začala rekonštrukcia podláh, stropov, stĺpov, okien, výroba novotvarov a repasovanie niektorých prvkov.

Nedávno dokončili aj vchod od Svätoplukovej ulice, takže Pradiareň bude priechodná z oboch strán. „Radi by sme boli, aby bola stavba do konca roku 2020 dostavaná a skolaudovaná,“ uviedol riaditeľ biznis developmentu spoločnosti YIT Radek Pšenička.

Doplnenie súčasnými prvkami

Investor rekonštrukcie zakomponoval do projektu obnovy aj budovu Silocentrály, ktorá bola v minulosti „srdcom“ bývalej továrne. „Pri obnove historických objektov je dôležité dbať na to, aby nová funkcia budovy zodpovedala jej priestorovým danostiam. Dôležité je teda nielen profesionálne zvládnuť obnovu historických prvkov, ale doplniť ich súčasnými tak, aby si nekonkurovali, ale vhodne sa dopĺňali. Verím, že sa nám to v prípade Pradiarne podarilo,“ povedal architekt z ateliéru BOUDA MASÁR Ivan Masár, ktorá odborne vedie rekonštrukciu.

Po rekonštrukcii má Pradiareň 1900 priniesť do lokality nové funkcie – občiansku vybavenosť v podobe obchodných prevádzok na prízemí, jedinečné kancelárie aj kultúrno-spoločenský priestor s auditóriom v priestoroch niekdajšej Silocentrály.

Obnovenie pôvodného vzhľadu

Popri obnovení pôvodného vzhľadu a charakteristických prvkov budovy boli pri rekonštrukcii použité aj moderné technológie a materiály. Budova má byť nízkoenergetická a bude spĺňať kritériá pre udelenie medzinárodného certifikátu BREEAM Excellent.

Pradiareň má byť súčasťou novej mestskej štvrte ZWIRN, ktorú v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne postaví spoločnosť YIT Slovakia. Obnovu a konverziu Pradiarne 1900 vykonávajú na základe výskumov a prieskumov určených Krajským pamiatkovým úradom, ktoré definovali plán pamiatkovej obnovy aj stupne ochrany jednotlivých pamiatkovo chránených prvkov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X