O rekonštrukcii Propelera informovala staromestská starostka pred štyrmi mesiacmi.
Ako informovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová na utorkovom brífingu, v súčasnosti prebieha obstarávanie na vnútorné vybavenie kaviarne. Mestská časť chce, aby kaviareň bola verejnosti prístupná na začiatku prázdnin. „Je to otázka možno dvoch, troch týždňov,“ priblížila.
O rekonštrukcii Propeleru informovala Aufrichtová pred štyrmi mesiacmi. Podľa jej slov postup rekonštrukcie kontroloval Krajský pamiatkový úrad a Staré Mesto k nej pristúpilo zodpovedne. „Aj keď rekonštrukcia ešte nie je úplne do detailov dokončená, systém funkcionalistických hodnôt je v súlade s pôvodným projektom od profesora Emila Belluša,“ povedala šéfka staromestskej samosprávy. V súvislosti s tým spomenula aj zverejnenie novej grafiky „Čierne diery“ s motívom Propeleru, ktorá by mala iniciovať ochranu pamiatkových objektov na Slovensku.
Z Propelera bude kontaktné centrum
Starostka zároveň povedala, že mestská časť má záujem spraviť z Propelera kontaktné, turistické a informačné centrum, kde by turisti aj miestni získali informácie o aktivitách v Bratislave a Bratislavskom kraji. Dodala, že Staré Mesto získalo od magistrátu pozemok pred Propelerom a mal by tak slúžiť aj ako miesto pre rôzne výstavy, trhy či diskusie. „Chceme tomuto miestu vrátiť pozitívnu atmosféru,“ uzavrela Aufrichtová.
Propeler je funkcionalistická budova na brehu Dunaja z roku 1930, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste. História bratislavského propelera siaha do 19. storočia.
Podnikateľ Heinrich Hörnes začal v roku 1891 prevádzkovať tri lode, ktoré kyvadlovým spôsobom premávali medzi dunajskými brehmi. Ľudia lode využívali hlavne na cestu za kaviarňami a kúpaliskom na petržalskom nábreží, neskôr sa rodiny plavili propelerom do lunaparku. Posledný propeler uviedli do prevádzky v roku 1978 pod menom Kamzík. Na svoju poslednú plavbu sa propeler vydal v roku 2003, linka bola stratová, preto ju zastavili.