Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viedenská električka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
staremesto.sk, Miroslav Kožuch
16. marca 2016 Zaujímavosti od BratislavaDen.skstaremesto.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Historický unikát sa sťahuje do Bratislavy, Viedenská električka dorazí do hlavného mesta v piatok

V piatok 18. marca Klub priateľov hromadnej a regionálnej dopravy v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto privezie do Bratislavy vozeň historickej Viedenskej električky, ktorá pred II. svetovou vojnou premávala na trase Bratislava – Viedeň.

Verejnosť si bude môcť tento technický unikát pozrieť od 11. do 13. hodiny pred budovou staromestského miestneho úradu na Vajanského nábreží 3, teda presne na mieste pôvodnej zastávky električky. Fascinujúci príbeh vozňa, v ktorom sa inkognito viezli členovia rakúskej cisárskej rodiny, priblížia návštevníkom členovia Klubu.

Vagón bol vyrobený v roku 1913 v pražskej továrni Ringhoffer. Interiér navrhol známy predstaviteľ rakúskej secesie Otto Wagner. Z troch vyrobených kusov tohto typu sa zachovali už len dva. Jeden sa nachádza v múzeu v rakúskom Mariazelli. Druhým sa od piatku bude pýšiť Bratislava.

Od diaľničného vstupu do SR transport bude doprevádzať policajná asistencia cez Most Lafranconi, Nábr. gen. L. Svobodu až na Vajanského nábrežie. Po verejnej prehliadke bude unikátny vozeň prevezený na železničnú stanicu do Vajnor a po koľajniciach dopravený na dočasné deponovanie do areálu MDC ŽSR na Rendezi.

Zámerom Klubu priateľov hromadnej a regionálnej dopravy je opraviť vagón do pôvodnej podoby, tak ako to urobil v prípade zachovanej lokomotívy viedenskej električky, ktorá je vystavená v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy na Šancovej ulici.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X