Hlavné mesto bude súčasťou európskeho projektu, môže byť príkladom pre Smart Cities

BRATISLAVA: Prehliadka Bratislavského hradu
SITA

Európsky projekt s názvom Smart Cities, ktorého súčasťou bude aj hlavné mesto, predstavuje víziu inteligentného a bezpečnejšieho riešenia problémov v meste. Projekt je súčasťou 7. Európskeho summitu regiónov a miest, ktorý sa v Bratislave koná v dňoch 8. – 9. júla.

„Téma Smart Cities je mimoriadne aktuálna, pretože naznačuje spôsob, akým sa musia riešiť problémy, ktorým čelia európske mestá. Bratislava chce byť v tomto príkladom, chce ísť dopredu, pretože je nielen hlavným mestom, ale zároveň aj najväčším mestom na Slovensku. Myslíme si, že máme kapitál aj potenciál na to, aby sme boli príkladom aj riešením v Smart Cities. Chceme pri tom využívať potenciál, ktorý máme z blízkosti s hlavným mestom Rakúska Viedňou,“ povedal pri predstavovaní projektu primátor Ivo Nesrovnal.

Zároveň dodal, že Bratislava je mladé mesto, ktoré má vlastné problémy a potrebuje ich riešiť. Ide hlavne o zlepšenie financovania, kompetencií, postavenia. Okrem týchto problémov, ktorým Bratislava čelí, chce primátor riešiť aj problémy, ktoré spájajú európske mestá a ktoré majú všetky mestá, napríklad ako je výstavba bytov, mobilita, ochrana životného prostredia, tvorba pracovných miest, ale aj nárast extrémizmu či migrácia.

V Bratislave sa dnes začína 7. Európsky summit regiónov a miest. Trvať bude do soboty 9. júla a všetky rokovania sa uskutočnia v Slovenskom národnom divadle. Hlavnými témami budú budúcnosť kohéznej politiky, doprava, systém čerpania fondov, tiež inovácie a digitálna agenda i audity. Organizátormi sú Európsky výbor regiónov v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a Bratislavským samosprávnym krajom.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom