Hlavné mesto čaká na prvé stavebné povolenie na predĺženie petržalskej električky

elektricka-petrzalka-sita.jpg
Foto: ilustračné, SITA

Náklady na vybudovanie druhej etapy trate v Petržalke sú 121 miliónov.

Bratislava čaká na prvé stavebné povolenie na pokračovanie výstavby druhej etapy električkovej trate v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Na druhú časť nosného systému sú potrebné štyri stavebné povolenia. Celkové náklady na druhú etapu výstavby sú 121 miliónov eur, pričom 85 percent tvoria financie z eurofondov, desať percent poskytne štát a päť percent hlavné mesto.

„Čo sa týka prípravy samotných prác, ideme presne podľa harmonogramu, ktorý bol stanovený a určuje koniec stavby na rok 2023,“ uviedla pre agentúru SITA viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Mesto podalo žiadosť o prvé stavebné povolenie 31. júla. Magistrát taktiež rokoval so spoločnosťou Reming Consult, ktorá je projektantom, keďže v súčasnosti pripravujú dokumentáciu pre realizáciu stavby. „My sme pri preverovaní projektu došli k takým záverom, že budeme chcieť určité zmeny. Ide nám o to, aby tá stavba bola čo najbližšie k ľuďom, aby v prístupe na električku neboli zbytočné prekážky a výsledok bol v zmysle príjemnej a udržateľnej mestskej hromadnej dopravy,“ dodala Kratochvílová.

Zdržanie projektu nehrozí

Projekt druhej etapy električky v Petržalke je pod dohľadom európskej komisie a zdržanie projektu podľa Kratochvílovej nehrozí. „Zdržanie nie je, len sme trocha dlhšie čakali na právoplatnosť územného rozhodnutia. My sme v pravidelnom kontakte so zástupcami Jaspers, organizáciou, ktorá poskytuje poradenstvo pre stavby financované z európskych zdrojov,“ uviedla viceprimátorka. S touto organizáciou spolupracuje magistrát aj pri rekonštrukcii dúbravsko-karloveskej radiály.

Predĺženie električkovej trate až po Janíkov dvor v Petržalke vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravnú situáciu v najväčšej mestskej čast. Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 km a sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor, cez centrálnu petržalskú os.

Súbežne s radiálou chcú vybudovať cyklotrasy, cesty i chodníky k zastávkam. Projekt II. etapy električkovej trate do Petržalky musí byť dokončený do roku 2023, dovtedy trvá oprávnené obdobie pre financovanie projektov z európskeho Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk