Hlavné mesto chce skontrolovať všetky komerčné ubytovne v Bratislave

Poziar ubytovna rusovce bratislava hasici 3.jpg
Zdroj: HaZZ

Vedenie hlavného mesta sa po štvrtkovom požiari v ubytovni v bratislavskej mestskej časti Ružinov rozhodlo, že každú komerčnú ubytovňu v hlavnom meste čaká kontrola.

Je mi nesmierne ľúto tragickej udalosti v ubytovni v Ružinove. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. Musíme sa urýchlene zasadiť o komplexnú kontrolu podobných zariadení na území mesta, ktoré sú často zanedbávané, v zlom technickom stave a bez vyhovujúcich hygienických štandardov. Chceme predísť opakovaniu podobnej situácie,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Mesto priamo nemá kompetenciu konať voči prevádzkovateľom takýchto komerčných ubytovní. Magistrát chce rokovať s hasičským záchranným zborom, stavebnými úradmi, hygienou a ďalšími kompetentnými. Cieľom je urobiť komplexné kontroly podobných zariadení, ktoré sú často zanedbávané, v zlom technickom stave a bez vyhovujúcich hygienických štandardov, aby opäť nedošlo k rovnakej udalosti ako v Ružinove.

V Bratislave existuje mnoho komerčných ubytovní, ktoré ubytovávajú stovky ľudí. Ide najmä o ľudí, ktorí sa z rôznych príčin ocitli v zložitej životnej situácii a nedostanú sa do bežného prenájmu. Alebo o ľudí dočasne pracujúcich v Bratislave. Jednou z priorít nového vedenia je aj riešenie nedostupného bývania budovaním nájomných bytov. V blízkej budúcnosti magistrát predstaví svoje plány na riešenie danej situácie.

Štvrtkový požiar ubytovne na Mlynských luhoch v bratislavskom Ružinove má už dve obete. Pri likvidačných prácach objavili hasiči ďalšie telo. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Prvú obeť naši po niekoľkých hodinách pátrania. Požiar v ubytovni vypukol vo štvrtok krátko pred 12.00 hod. Hasičom sa ho podarilo lokalizovať asi po dvoch hodinách a úplne ho zlikvidovali až pred 23.00. V piatok ráno sa na mieste lokálne rozhorelo jedno ohnisko, ktoré hasiči po príchode ihneď uhasili. Celkovo si požiar ubytovne vyžiadal 2 mŕtvych a 8 zranených. Z horiacej budovy evakuovali približne 70 osôb, z toho 30 ešte pred príchodom hasičov. Na mieste zasahovalo viac ako 50 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk