Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tk kamenn├e2.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bratislava.sk
24. októbra 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Hlavné mesto finišuje s revitalizáciou Kamenného námestia

S revitalizáciou Kamenného námestia začalo hlavné mesto v auguste a aktuálne sa dokončujú posledné úpravy povrchu námestia.

Vyčistením námestia, vysadením zelene, ošetrením drevín, osadením zavlažovacích kvetináčov a celkovou úpravou vzhľadu námestia získalo Kamenné námestie novú tvár. O jeho lokálnu správu sa na základe návrhov Aliancie Stará tržnica a Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť bude starať hlavné mesto v spolupráci s partnermi pôsobiacimi na námestí – firmami či prevádzkami, ktoré tu pôsobia.

Prvým a veľmi dôležitým krokom obnovy námestia bolo augustové odstránenie čiernych stavieb, ktoré roky odolávali úradom a boli prekážkou revitalizácie. Vďaka úsiliu hlavného mesta a spoločností Lordship a Tesco sa podarilo tento stav zmeniť a stánky sme z námestia odstránili.

Následne hlavné mesto začalo so samotnou revitalizáciou. Odstránili sa prerastené kríky, ako aj invázne dreviny v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Odstránené boli aj betónové nádoby, ktoré nahradili samozavlažovacie kvetináče s drevinami. Na námestí sme zároveň zväčšili plochu zelene. Vysadili sme nové trávniky a nové okrasné trvalkové záhony. Urobili sa orezy krovitých porastov a zachránený bol i veľký solitérny strom Paulownia, ktorý je symbolom námestia. Okrem toho bol upravený aj povrch námestia.

Tk kamenn├e5.jpg

Do revitalizácie námestia hlavné mesto investovalo 150 000 eur. V spolupráci s Alianciou Stará tržnica budú osadené na námestí ešte nové lavičky a nové osvetlenie. V ďalšej etape na budúci rok má hlavné mesto v pláne vymeniť doterajší asfaltový povrch námestia za dlažbu a odstrániť zostávajúce reklamné zariadenia.

Samotnej revitalizácii Kamenného námestia predchádzala dlhoročná diskusia hlavného mesta s partnermi, ktorí sídlia priamo alebo v blízkosti námestia. V spolupráci s Alianciou Stará tržnica, s Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) a ďalšími partnermi bol spustený participatívny proces, kde sa ľuďom a firmám kládli otázky ohľadom toho, ako by sa malo námestie zmeniť. Výsledkom bol spoločný projekt Živé námestie, z ktorého návrhov hlavné mesto pri revitalizácii námestia vychádzalo.

Tk kamenn├e3.jpg

Spolupráca hlavného mesta s Alianciou Stará tržnica a s Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť bude na Kamennom námestí pokračovať. Ďalším krokom je zriadenie takzvanej lokálnej správy, ktorá by mala vzísť zo spolupráce všetkých stakeholderov na námestí, firiem či prevádzok, ktoré tu pôsobia. Lokálna správa sa má starať o námestie nad rámec základných služieb, ktoré v tomto smere poskytuje mesto,“ povedal Gábor Bindics z Aliancie Stará tržnica.

Tk kamenn├e6.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X