Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karlova_ves_mapa 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.google.com
27. januára 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Hlavné mesto nie je pre chodcov, dokazuje to nová mapa prekážok

V jednej mestskej časti nadšenci zmapovali, na aké prekážky narážajú chodci. Výsledky dokazujú, že mesto nie je určené pre chodcov.

Napriek tomu, že mesto investovalo za posledné roky milióny eur do opravy ciest a chodníkov, výsledok veľmi badateľný nie je, aspoň pre chodcov. Zmapovaná je síce len Karlova Ves, ale aj na mnohých iných miestach Bratislavy to vyzerá veľmi podobne.

Diery na cestách/chodníkoch, úzke ostrovčeky, na jeseň neodhrnuté lístie, v zime neodhrnuté a šmykľavé chodníky a ostrovčeky, značky či stĺpiky uprostred chodníka, nebezpečné schody a pod. Chodec má často čo robiť, aby sa v zdraví dostal z bodu A do bodu B.

Za projektom zmapovania Karlovej Vsi stojí Slavomír Ontoš z Katedry humánnej geografie a demografie Univerzity Komenského so svojimi študentmi a kolegami a Zora Pauliniová zo združenia PDCS. Na mape pracovali tvorcovia počas semestra, 24 študentov chodilo po sídlisku a fotilo všetky nedostatky, s ktorými sa chodci dennodenne stretávajú.

Karlova_ves_mapa.jpg
www.google.com

Tvorcovia mapy poukazujú napríklad na zlé možnosti prestupu z jedného dopravného prostriedku na iný, napríklad zastávky trolejbusu na Dlhé diely a električky do Karlovej Vsi nesusedia a cestujúci musia prejsť cez frekventovanú cestu, aby za dostali na druhý spoj.

Ako najproblematickejšie sa ukázali chodníky v mestskej časti. Často sa na nich nachádzajú prekážky – stĺpiky, diery, značky –, ktoré musia ľudia obchádzať, nie sú vedené tak, ako ľudia potrebujú a k cieľu cesty sa musia dostať obchádzkou. Na viacerých miestach chodníky chýbajú a chodci musia použiť cestu.

Karlova_ves_mapa 1.jpg
www.google.com

Neupravené sú aj schody, kde chýbajú zábradlia či rampy, sú v zlom technickom stave. Za nie veľmi bezpečné považujú Karlovešťania ja priechody pre chodcov a ohrození sú aj pri prechádzaní cez cestu, v mnohých prípadoch sú totiž priechody vyznačené nelogicky. Problém vidia aj v tom, ako autá parkujú na chodníkoch, z ktorých potom zostávajú rozbité kusy asfaltu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X