Hlavné mesto podpísalo deklaráciu za sledovanie kvality života v mestách

mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava

Index sociálneho progresu má lepšie ukázať kvalitu života obyvateľov.

Medzinárodnú deklaráciu, ktorá podporuje zmenu v sledovaní kvality života ľudí v krajinách a mestách – Index sociálneho progresu (Social Progress Index – SPI), podpísali splnomocnenci primátora Bratislavy Matúša Valla pre sociálne témy Iveta Chovancová a Sergej Kára. Informovala o tom na svojej sociálnej sieti viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová.

Životnú úroveň krajín, regiónov a miest merajú často cez hrubý domáci produkt (HDP), teda ekonomický ukazovateľ. Index sociálneho progresu sa však na mieru blahobytu pozerá inak. Meria reálne dáta v tých oblastiach života, ktoré sa nás naozaj dotýkajú – bývanie, bezpečnosť, vzdelanie, zdravie, životné prostredie, ľudské práva a mnohé iné.

Index sociálneho progresu

Krajiny a mestá, ktoré majú vysoké HDP, nemajú vždy rovnako vysoký index sociálneho progresu. V prípade miest je priepasť medzi týmito dvoma veličinami ešte väčšia. „Záver je teda jednoduchý, meranie kvality nášho života cez ekonomické ukazovatele neprináša relevantné odpovede. Na mnohých svetových fórach sa práve z tohto dôvodu hovorí o tom, že Index sociálneho progresu bude novým ukazovateľom ozajstnej kvality nášho života,“ uviedlo hlavné mesto.

Naším cieľom je začať merať index sociálneho progresu na úrovni Bratislavy v priebehu najbližších pár rokov. Vďaka tomu budeme oveľa lepšie vedieť, čo ako Bratislavčania v našich štvrtiach najviac potrebujeme. Naše nové medzinárodné kontakty priamo so zakladateľmi tejto myšlienky nám pomôžu pri budovaní vlastných kapacít, ktoré nám umožnia merať to, na čom skutočne záleží – či sa v Bratislave ľuďom žije dobre, a ak nie, tak prečo,“ dodalo hlavné mesto.

Podpisom deklarácie a účasťou na historicky prvom Social Progress Cities Summit vo švédskom meste Umea sa Bratislava zaradila medzi prvých desať miest v Európskej únií, ktoré podporujú túto iniciatívu smerovanú na Európsku komisiu. Ďalších 90 miest by sa malo pridať do konca tohto roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk