Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava
23. septembra 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Hlavné mesto podpísalo deklaráciu za sledovanie kvality života v mestách

Index sociálneho progresu má lepšie ukázať kvalitu života obyvateľov.

Medzinárodnú deklaráciu, ktorá podporuje zmenu v sledovaní kvality života ľudí v krajinách a mestách – Index sociálneho progresu (Social Progress Index – SPI), podpísali splnomocnenci primátora Bratislavy Matúša Valla pre sociálne témy Iveta Chovancová a Sergej Kára. Informovala o tom na svojej sociálnej sieti viceprimátorka Bratislavy Lucia Štasselová.

Životnú úroveň krajín, regiónov a miest merajú často cez hrubý domáci produkt (HDP), teda ekonomický ukazovateľ. Index sociálneho progresu sa však na mieru blahobytu pozerá inak. Meria reálne dáta v tých oblastiach života, ktoré sa nás naozaj dotýkajú – bývanie, bezpečnosť, vzdelanie, zdravie, životné prostredie, ľudské práva a mnohé iné.

Index sociálneho progresu

Krajiny a mestá, ktoré majú vysoké HDP, nemajú vždy rovnako vysoký index sociálneho progresu. V prípade miest je priepasť medzi týmito dvoma veličinami ešte väčšia. „Záver je teda jednoduchý, meranie kvality nášho života cez ekonomické ukazovatele neprináša relevantné odpovede. Na mnohých svetových fórach sa práve z tohto dôvodu hovorí o tom, že Index sociálneho progresu bude novým ukazovateľom ozajstnej kvality nášho života,“ uviedlo hlavné mesto.

Naším cieľom je začať merať index sociálneho progresu na úrovni Bratislavy v priebehu najbližších pár rokov. Vďaka tomu budeme oveľa lepšie vedieť, čo ako Bratislavčania v našich štvrtiach najviac potrebujeme. Naše nové medzinárodné kontakty priamo so zakladateľmi tejto myšlienky nám pomôžu pri budovaní vlastných kapacít, ktoré nám umožnia merať to, na čom skutočne záleží – či sa v Bratislave ľuďom žije dobre, a ak nie, tak prečo,“ dodalo hlavné mesto.

Podpisom deklarácie a účasťou na historicky prvom Social Progress Cities Summit vo švédskom meste Umea sa Bratislava zaradila medzi prvých desať miest v Európskej únií, ktoré podporujú túto iniciatívu smerovanú na Európsku komisiu. Ďalších 90 miest by sa malo pridať do konca tohto roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X