Hlavné mesto podporí Dopravný podnik Bratislava sumou 3,9 mil. eur

elektricka bratislava dopravný podnik
Foto: ilustračné, DPB.sk

Ďalšie formy finančnej pomoci sú predmetom rokovaní s vládou SR a ministerstvami.

Hlavné mesto podporí Dopravný podnik Bratislava (DPB) sumou 3,9 mil. eur. Rozhodli o tom bratislavskí poslanci na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva.

Výška nevyplatených ekonomicky oprávnených nákladov (EON) DPB za rok 2020 je v predpokladanej výške deväť miliónov eur. Vzhľadom na vzniknutú mimoriadnu situáciu navrhujeme uhradiť DPB zálohovú platbu na úhradu EON za rok 2020 vo výške 3,9 milióna eur, ktorá je krytá rozpočtom a v súčasnosti poslúži na riešenie negatívnej finančnej situácie vzniknutej v DPB,“ uvádza sa v materiáli zo zastupiteľstva.

Ďalšie formy finančnej pomoci pre DPB sú predmetom rokovaní s vládou SR a jednotlivými ministerstvami,“ konštatuje magistrát.

Negatívny dopad

Pandémia COVID-19 má zásadný negatívny dopad na hospodárenie spoločnosti DPB. „Vzhľadom na prijaté opatrenia na úrovni štátu, samosprávneho kraja aj mesta prišlo k výraznému úbytku cestujúcich približne o 60 – 70 percent, čo má negatívny vplyv na tržby vybrané z cestovného,“ vysvetľuje mesto.

Aktuálna situácia od začiatku roku 2021 predstavuje každý mesiac pre DPB výpadok tržieb vo výške viac ako dva milióny eur oproti rozpočtu.

Tento výpadok je tak výrazný, že napriek realizovaniu úspor ho nie je možné pokryť, a to ani za predpokladu úplného vyčerpania kontokorentného úveru,“ doplnila samospráva.

Najhorší mesiac

V roku 2020 predstavoval výpadok tržieb oproti plánovanému rozpočtu 42 percent príjmov z predaja cestovných lístkov, čo je približne 19 miliónov eur.

Zatiaľ najhorším mesiacom celej pandémie bol pre DPB január 2021, keď zaznamenali medziročne prepad z 3,6 milióna eur cash tržieb na 930-tisíc eur, čo je prepad o 74 percent.

Tento trend pokračoval aj vo februári, keď bol zaznamenaný pokles o 68 percent. Podľa prognóz DPB bude podobná situácia pokračovať aj v ďalších mesiacoch roka 2021,“ dodáva hlavné mesto.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk