Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bezdomovec
ilustračné: pixabay.com
17. októbra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Hlavné mesto po prvýkrát oficiálne sčíta ľudí bez domova, stane sa tak v novembri

Bratislava v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny a mimovládnymi organizáciami bude 9. novembra v podvečerných hodinách realizovať sčítanie ľudí bez domova, ktorého cieľom je zistiť minimálny počet ľudí bez domova žijúcich v meste a ďalšie informácie o príčinách a štruktúre bezdomovectva.

Do sčítania bude popri pracovníkoch organizácií zapojená aj početná skupina dobrovoľníkov. Ich úlohou ako sčítacích komisárov bude vypĺňať s ľuďmi bez domova krátky dotazník. „Chceli by sme preto poprosiť všetkých ľudí, ktorí by mali záujem pomôcť organizátorom sčítania ľudí bez domova, aby neváhali a prihlásili sa. Spoločne máme teraz prvýkrát šancu začať riešiť otázku bezdomovectva naozaj systémovo,“ vyzvala riaditeľka sekcie sociálnych vecí, kultúry, školstva a športu Marcela Gbelecová.

Zapojenie dobrovoľníkov je dôležité aj z dôvodu, že sčítanie bude prebiehať v krátkom časovom úseku štyroch hodín v celom meste (od 18. do 22. hodiny), čo si vyžaduje veľký počet sčítacích komisárov na to, aby bolo sčítanie naozaj úspešné.

Cieľom sčítania ľudí bez domova je zreálniť počet ľudí bez domova na území hlavného mesta, nakoľko doteraz boli čísla určené odhadom. Takisto je dôležité definovať, kto je človek bez domova a v neposlednom rade je pre mesto, ako tvorcu mestskej sociálnej politiky, dôležité zistiť aj štruktúru a príčiny bezdomovectva. Snahou mesta je totiž to, aby spolupráca so subjektmi pomáhajúcimi ľuďom bez domova bola v nasledujúcich rokoch nastavená správne a systém pomoci bol tak efektívny a účelný.

Súčasťou sčítania ľudí bez domova bude dotazník, ktorého cieľom bude zistiť odpovede z rôznych oblastí, ako napríklad dôvody straty bývania, druhy príjmov, stav zdravia, väzby na rodinu a podobne. Sčítavať sa budú ľudia prespávajúci vonku, v neštandardných obydliach, v nocľahárňach, v krátkodobých formách bývania (ubytovne, vybrané zariadenia sociálnych služieb a sociálno-právnej ochrany).

Výdaje spojené so sčítaním ľudí bez domova hradí hlavné mesto zo svojho rozpočtu sumou približne 7 000 eur.

Ďalšie informácie o sčítaní a o možnostiach registrácie dobrovoľníkov sú dostupné TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X