Hlavné mesto spúšťa kampaň o zdravom bývaní

Pozv├inka b├lvajme zdravo_archa.jpg

Bratislava bola vybraná do úzkej skupiny európskych miest, ktoré začínajú s verejnou kampaňou Bývajme zdravo! v rámci pilotného projektu EU-GUGLE (European Cities as Green Urban Gate Towards Leadership in Sustainable Energy) so zameraním na podporu udržateľnej obnovy bytových domov.

Odborným garantom kampane je Útvar hlavnej architektky, ktorý na projekte spolupracoval s Technickým a skúšobným ústavom stavebným a Slovenskou radou pre zelené budovy. Úvodná diskusia ku projektu sa uskutočnila v priestoroch galérie Archa na Uršulínskej ulici v centre mesta a ďalšia z diskusií na rovnakú tému prebehne už vo štvrtok 15. novembra o 17.00 hod. na tom istom mieste.

Pondelkovej diskusie o obnove bytových domov v Bratislave ako súčasti osvetovej kampane Bývajme zdravo! sa zúčastnili štyria odborní ambasádori projektu. Okrem iného sa hovorilo aj o tom, aké výzvy stoja pred mestom, čo potrebujeme urobiť pre bývanie, aby bolo naozaj zdravé. Súčasne sa diskutovalo o podmienkach rozvoja bývania v Bratislave s ohľadom na meniacu sa klímu, ktorá sa v porovnaní s globálnym priemerom na Slovensku otepľuje asi dvojnásobne rýchlejšie.

Na prepojenie budov s ich okolím upozorňovala hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad, podľa ktorej ich nahradenie plochami prírodnej zelene napomáha optimalizácii energetického manažmentu budov. „Zadržiavanie zrážkovej vody v území zlepšuje nielen mikroklímu obytných štvrtí, ale umožňuje aj jej využívanie ako úžitkovú vodu, ktorej bude v čoraz dlhších obdobiach sucha stále menej,“ uviedla Ingrid Konrad.

Jedným z bodov programu diskusie bolo tiež predstavenie úspešne zrealizovaného projektu hĺbkovej obnovy bytového domu v Devínskej Novej Vsi na ul. P. Horova, ktorej výsledkom bolo zníženie spotreby energie na vykurovanie o 75 % voči pôvodnému stavu. Bytový dom sa stal prvým obnoveným bytovým domom na Slovensku, ktorý sa podľa globálneho ukazovateľa primárnej energie zaradil do triedy energetickej hospodárnosti budov A1.

V Galérii Archa sú vystavené informácie o pilotnom projekte a v diskusii sa bude pokračovať vo štvrtok 15. novembra o 17.00 hodine.

Kampaň Bývajme zdravo! je súčasťou projektu EU GUGLE, Projekt 7. RP Európskej únie SMART CITIES. V roku 2013 sa Bratislava zapojila do projektu s názvom Európske mestá, slúžiace ako lídri v oblasti trvalo udržateľnej energie (EU-GUGLE). Zaradila sa tak medzi mestá ako Viedeň, Aachen, Miláno, Sestao, Tampere, ktoré sa spolu s Bratislavou zaviazali obnoviť spolu 226 000 m2 obytnej plochy počas 5 rokov trvania projektu.

Kampaň o zdravom bývaní chce osloviť odbornú aj laickú verejnosť. Aktivity zahŕňajú výstavy v priestore ARCHA, ktorých súčasťou budú aj diskusie s odborníkmi z oblasti klímy, urbanizmu, architektúry a stavebného inžinierstva. Koncipovanie urbánneho priestoru vo veľkej miere ovplyvňuje energetickú náročnosť budov a nakoniec aj celého mesta.

Kampaň bude pokračovať medziiným aj workshopom pre študentov Fakulty architektúry a Stavebnej fakulty STU v Bratislave. Oficiálne končí februárovou konferenciou zameranou na tému udržateľných miest a potrebnej obnovy bytového fondu Bratislavy.

Bližšie informácie o projekte nájdete na stránke www.eu-gugle.eu/sk

Pre viac informácii píšte na emailovú adresu Útvaru hlavnej architektky: architekt@bratislava.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk