Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Osadzanie vtacich budok 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bratislava.sk
29. marca 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Hlavné mesto začalo s osádzaním vtáčích búdok

Hlavné mesto osádza vtáčie búdky na území Bratislavy, ktoré poskytnú nový domov pre vtáctvo nielen v mestských lesoch, ale aj v centre mesta. Nový domov tam nájdu okrem drobných spevavcov aj sovy lesné, sokoly či mucháre, trasochvosty a ďalšie. Cieľom je ochrana vtáctva, zlepšenie ich životných podmienok a vytvorenie vhodných hniezdnych možností pre vtáčie druhy, ktoré trpia nedostatkom v ich prirodzenom prostredí.

Celkovo mesto osadí 150 búdok pre rôzne druhy vtáctva a 20 hniezdísk pre kačice. Medzi nimi napríklad sova lesná, výrik lesný, myšiarka ušatá, sokoly či žltochvost, muchár a Trasochvost. Všetky búdky budú označené štítkom s logom hlavného mesta a jedinečným identifikačným číslom. Verejnosť si ich môže nájsť pomocou GPS súradníc, ktoré sú zverejnené TU. Jednotlivé lokality osadenia vtáčích búdok navrhlo hlavné mesto v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE (SOS) a Štátnou ochranou prírody (ŠOP).

Búdky v lesoch i v meste

V mestských lesoch boli vyvesené búdky pre sovy lesné, žltochvosta, muchára a trasochvosta. Polobúdky pre žltochvosta, muchára a trasochvosta sa nachádzajú pozdĺž toku Vydrica a to od Partizánskej lúky proti prúdu Vydrice. Vtáčie búdky však môžu poslúžiť aj pre iné drobné vtáctvo, ktoré sa v tejto lokalite vyskytuje. Ďalších 50 polobúdok pre Sokoly červenonohé bude v rámci Zmluvy o spolupráci osádzať a monitorovať Spoločnosť pre ochranu dravcov v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia. Na Vrakunskom cintoríne domovy nájdu napríklad myšiarky a v blízkosti Karloveského ramena bude umiestnených 20 hniezdísk pre kačice.

Osadzanie vtacich budok 2.jpg
bratislava.sk

Podstatnú časť vtáčích búdok mesto osádza aj priamo v centre mesta, a to v Medickej záhrade, na Americkom námestí, v parčíku na Dunajskej, na Jakubovom námestí, na Vajanského nábreží. Ide prevažne o búdky pre myšiarky a výriky a polobúdky pre drobné spevavce.

Búdky sú vyrobené z tepelne opracovaného dreva s oplechovanou strieškou. Celkové náklady na výrobu a osadenie búdok predstavujú sumu približne 13-tisíc eur a sú hradené z Občianskeho rozpočtu.

Realizácia celého projektu bola konzultovaná so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BIRDLIFE, Štátnou ochranou prírody a Spoločnosťou pre ochranu dravcov na Slovensku, ktoré mestu predložili zoznam druhov a lokality ich hniezdenia. Ide totiž o druhy so špeciálnou formou ochrany.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X