Hlavné mesto kosí svoje pozemky 5 až 7 ráz ročne, pričom jedno kolo kosenia trvá približne 5 až 6 týždňov.
Pozemky v správe bratislavského magistrátu začnú opäť kosiť v stredu 10. júla. S kosením začalo mesto posledný aprílový týždeň. Hlavné mesto kosí svoje pozemky 5- až 7-krát ročne, pričom jedno kolo kosenia trvá približne 5 až 6 týždňov. „Prvé dve kosenia už boli ukončené a aktuálne pripravujeme tretie, ktoré sa začne v stredu,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Kosenie trávy v meste bolo v minulých týždňoch a mesiacoch ovplyvnené dažďami a návrat k plánovanému režimu kosenia verejnosť viackrát kritizovala. Problém s kosením je tohtoročným celoslovenským problémom. V máji padlo trojnásobné množstvo zrážok. Od roku 1982 to bol historicky najdaždivejší máj. „Treba brať do úvahy aj zaťaženosť strojov pri kosení vysokej trávy, o to viac, keď sa snažíme dohnať zameškané v letných horúčavách,“ uviedla bratislavská mestská časť Petržalka.
Otázky, ako napríklad kedy kosiť, ako kosiť alebo či vôbec nekosiť sú témy, ktoré riešia Bratislavčania posledných pár týždňov nielen na sociálnych sieťach. Ako uvádza odborník na hmyz Marek Semelbauer, časté kosenie spôsobuje vysokú úmrtnosť hmyzu, ale na druhej strane je kosenie dôležité pre udržanie druhovej rozmanitosti kvitnúcich rastlín.
„Ak by sme trávnik prestali kosiť, postupne by sa v ňom presadili konkurenčne zdatné druhy tráv, a tie by potlačili alebo úplne vytlačili konkurenčne slabé, ale dôležité medonosné druhy. A teda trávnik je určite treba pokosiť a vyhrabať. Príliš intenzívne kosenie, sle aj úplné zanedbanie, sú v tomto kontexte negatívne,“ uviedol Semelbauer. Ako najlepší spôsob kosenia považuje ručné kosenie, ktoré je pomalé, a teda umožní uniknúť hmyzu. Tento spôsob je však časovo náročný a použiteľný iba na veľmi malé alebo veľmi cenné plochy.