Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pri_krizi_maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
20. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Hlavné mesto začne onedlho s výstavbou náhradných nájomných bytov

Hlavné mesto Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v Dúbravke.

Zhotoviteľom stavby je vysúťažená spoločnosť Metrostav Slovakia, a. s., s ktorou hlavné mesto podpísalo zmluvu o dielo. Zhotoviteľ by mal výstavbu zrealizovať do 295 dní od prevzatia staveniska.

„Tento projekt sme prevzali absolútne podcenený a neriešený. Ihneď od nástupu do funkcie sme preto rozbehli procesy a som rád, že aj napriek dlhým rokovaniam a komplikáciám sa nám podarilo dotiahnuť to až k prvej výstavbe náhradných nájomných bytov,“ informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Chcem sa poďakovať starostovi Dúbravky Martinovi Zaťovičovi, ktorý nám poskytol súčinnosť a mesto si tak môže plniť zákonnú povinnosť. Veľmi si to vážim, aj vzhľadom na komplikácie v iných mestských častiach, s ktorými sa pri zabezpečení bytových náhrad neustále stretávame,“ dodal primátor.

Vysúťažený zhotoviteľ začne s výstavbou v druhej polovici februára, pričom samotná výstavba by mala trvať do 295 dní od odovzdania staveniska zhotoviteľovi. Celková cena výstavby je 4,7 milióna eur.

„Mesto sa pri tomto projekte rozhodlo aj pre pridanú hodnotu a prispeje k rozvoju lokality Pri kríži. Na vlastné náklady vybuduje takmer stovku parkovacích miest pre obyvateľov z okolitých domov a park. Vychádzame tak v ústrety obyvateľom okolitých domov, ktorým zabezpečíme nielen komfort parkovania, ale aj možnosť využitia oddychovej zóny v podobe  parku,“ dodal primátor.

K bytovému domu bude patriť 85 parkovacích miest, avšak práve s ohľadom na občanov žijúcich v okolí výstavby, mesto dobuduje ďalších 96 parkovacích miest, ktoré budú môcť plnohodnotne využívať Dúbravčania z okolitých domov. V roku 2017 mesto vyčlenilo na vybudovanie parkoviska s rozlohou 3 854 m2 sumu 400-tisíc eur. Park, ktorý taktiež vybuduje mesto, bude mať rozlohu približne 4 915 m2 a na jeho výstavbu je v tomto roku vyčlenená suma 200-tisíc eur. Park bude slúžiť ako oddychová zóna so zeleňou.

V záujme mesta je nájsť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie riešenie zložitej problematiky náhradného nájomného bývania, pretože od 1.januára 2017 má Bratislava navyše zákonnú povinnosť doplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným vlastníkom reštituovaných bytov. Mesto má na túto povinnosť v tomto roku vyčlenené tri milióny eur. Tieto peniaze však mohlo investovať práve do  verejných priestorov či do rozvojových projektov. Aj preto intenzívne rokuje s ministerstvom dopravy a výstavby s cieľom nájsť optimálne riešenie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X