Holanďan dobil priateľku a podpálil ju na Obchodnej, súd zas odročil pojednávanie

Justičný palác
Foto: ilustračné, SITA

Gerrit Jan K. bol za vraždu pôvodne odsúdený na 22 rokov väzenia, odvolací súd však verdikt zrušil.

Na pôde Mestského súdu Bratislava I sa v stredu 19. júla malo začať opätovné hlavné pojednávanie v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana K. obžalovaného z vraždy priateľky Simony. Ako však uviedol predseda senátu Michal Valent, z nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne mu oznámili, že u väzobne stíhaného obžalovaného je podozrenie na závažné infekčné ochorenie. Preto lekár neodporučil jeho účasť na hlavnom pojednávaní. Súd z tohto dôvodu odročil pojednávanie na 23. augusta.

Prvostupňový súd sa pritom prípadom bude zoberať už po druhý raz. Krajský súd v Bratislave totiž ešte v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia. Dôvodom bol podľa odvolacieho súdu nedostatočne zistený skutkový stav veci.

Incident sa odohral v roku 2014 v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby Gerrit Jan K. 25-ročnú Simonu najskôr udieral do hlavy a neskôr aj podpálil. Okresný súd okrem trestu odňatia slobody uložil v roku 2016 obžalovanému aj povinnosť zaplatiť pozostalým odškodné 100-tisíc eur. Obžalovaný bol pôvodne stíhaný väzobne, neskôr sa pre procesnú chybu dostal na slobodu. Na vyhlásení pôvodného rozsudku nebol prítomný.

Obnovený proces v tejto kauze sa mal pôvodne začať už v marci tohto roku. Holandský súd však vtedy ešte nerozhodol, či obžalovaného, ktorého v jeho rodnej krajine zadržali na základe zatykača, vydá na Slovensko. Urobil tak až následne v apríli.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk