Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holuby v Starom Meste Bratislava
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages

Holuby si stavajú hniezda na bratislavských balkónoch či všetko „značkujú“. Budú sa odchytávať?

Holuby vedia znepríjemniť životy obyvateľov najmä počas jarných mesiacov, kedy si stavajú hniezda.

Nájdete ich takmer všade – v centre mesta či na bratislavských sídliskách. Holuby patria k stálym mestským operencom dlhé roky.

Jarné hniezdenie na balkónoch

Ľudia, ktorí bývajú v panelákoch, môžu mať často s holubmi do činenia. Medzi bežné problémy patria zašpinené parapety a balkóny od holubieho trusu či stavanie hniezd na balkónoch. Negatívnu skúsenosť má aj 25-ročná Lucia z Ružinova.

„Keď som bola dieťa, chodievala som sa hrávať s kamarátkou k jej babke. Bývala v klasickom 8-poschodom činžiaku v Ružinove. Na balkóne si babka pestovala rôzne bylinky a kvety, o ktoré sa s radosťou starala. Holubom sa balkón páčil, no nikdy im babka nedovolila postaviť si medzi kvetmi hniezdo. Jeden týždeň nebola doma, už si presne nepamätám dôvod. Keď sa vrátila domov, balkón mala celý zašpinený od peria a trusu a postavili si tam holuby samozrejme hniezdo. Hniezdo babka odpratala. Holubica sa jej za to pomstila na kvetoch, zničila jej takmer všetky bylinky,“ spomína Lucia.

Odborníčky Alžbety Darolovej z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied sme sa pýtali, podľa čoho si holuby „vytipujú“, kde si postavia hniezdo. „Pri výbere balkóna zohráva určitú úlohu miera pohybu ľudí na týchto balkónoch. Pokiaľ sú balkóny používané ľuďmi len málo, je vyššia pravdepodobnosť zahniezdenia holubov. Zrejme však určitá výšková preferencia tu existuje,“ opísala pre Bratislavadeň.

Najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť holubom v hniezdení, je podľa Darolovej pomocou sietí. Odporúča často používať balkón a neponechávať prázdne kvetináče a iné nádoby na balkóne.

Staré Mesto po holuboch upratuje

V Starom Meste je koncentrácia holubov vysoká. Pýtali sme sa miestneho úradu, ako rieši problémy s holubmi.

Hovorca Starého Mesta Matej Števove informoval, že za každý byt alebo objekt, ktorý je od holubov znečistený, zodpovedá majiteľ bytu alebo správca objektu. „Čo sa týka znečistenia verejných priestorov trusom, to samozrejme riešime v rámci pravidelnej údržby a čistenia my a naša spoločnosť Technické služby Staré Mesto,“ doplnil.

Holuby v Starom Meste Bratislava
Holuby často sedávajú aj na budove pri Dóme sv. Martina.Foto: Bratislavadeň

Ak sú holuby premnožené, robí sa odchyt holubov, ako to napríklad urobila pred rokom Nitra. Zaujímalo nás taktiež, či Staré Mesto plánuje ich odchyt.

Hovorca tvrdí, že odchyt nie je v kompetencii mestskej časti. Uviedol, že odchyt je krajné riešenie a zabrániť neporiadku od holubov sa dá napríklad tak, že sa vtáky nebudú prikrmovať a bude sa o budovy starať.

Kedysi bol výskyt holubov nižší. Potvrdila to aj Darolová. „Počet holubov v Bratislave v priebehu času výrazne klesol najmä v súvislosti s rekonštrukciami budov, uzatváraním podstrešných priestorov, výstavbou nových budov s inými konštrukčnými charakteristikami ako v minulosti,“ dodáva na záver.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X