V horúčavách nie je klimatizácia v MHD vždy účinná, môžu za to aj cestujúci

DOD dopravného podniku
ilustračné: SITA

Horúco je v týchto dňoch nielen v uliciach, ale aj v niektorých prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Do hlavného mesta síce prichádzajú nové autobusy, trolejbusy i električky vybavené klimatizáciou, no nie vždy v nich cestujúci nájdu príjemný chládok.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) tvrdí, že za tým nie sú technické poruchy klimatizácie. „Niektorí cestujúci vo vozidlách pri zapnutej klimatizácii otvárajú okná, čím znižujú jej účinnosť, klíma je potom neefektívna,“ vysvetlila hovorkyňa DPB Adriana Volfová s tým, že vychladený vzduch z vozidiel uniká aj počas státia na zastávkach, keď teplo sála dnu.

Nie všetkým cestujúcim však klimatizácia vyhovuje. Prekáža napríklad niektorým alergikom, klimatizované priestory neobľubujú veľmi ani starší ľudia, ktorí môžu mať pri teplotných rozdieloch zdravotné problémy. Dopravný podnik Bratislava má 120 nových trolejbusov, 60 nových električiek a 100 nových autobusov. Do konca tohto roka pribudne ešte ďalších 90 autobusov. „Všetky nové vozidlá sú nízkopodlažné a plne klimatizované. Okrem toho je ešte 78 autobusov vybavených celoplošnou klimatizáciou,“ spomenula.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk