Hrad Biely Kameň nájdete v tajomných lesoch Malých Karpát, kedysi sa tam strácali deti

Hrad Biely Kameň
Foto: Gettyimages, Google maps, hradbielykamen.sk - koláž Bratislavadeň

Chátrajúci hrad sa vďaka online hlasovaniu na stránke Bratislavského kraja dočká obnovy.

Máme pre vás tip na ďalší výlet v Bratislavskom kraji. Môžete podniknúť túru na hrad Biely Kameň, ktorý nájdete pri obci Svätý Jur.

Na hrad sa dostanete pešo zo Svätého Jura do približne 30 minút, držte sa žltej turistickej značky. Je prístupný aj z Bieleho kríža. Ak prídete autom, môžete zaparkovať napríklad na veľkom parkovisku pri Kostole sv. Juraja. Prechádzka je vhodná aj pre menej zdatných turistov či deti.

Bratislavský kraj obnoví hrad

Hrad Biely Kameň je zrúcaninou v lesoch Malých Karpát. Hoci chátra, prejde obnovou, o ktorú sa postará Bratislavský kraj. Hrad sa totiž stal víťazom online hlasovania a kraj dodá stavebný materiál na jeho rekonštrukciu.

Práce na hrade by mali začať už čoskoro. Ide o druhý ročník súťaže o obnovu jedného zo slovenských hradov, zrúcanín, kostolov a kláštorov. Víťazmi minulého ročníka boli hrady Zborov a Uhrovec.

Hrad Biely Kameň
Vstup na hrad. Foto: Google maps

Krátka história hradu

Ako uvádza web hradbielykamen.sk, hrad vyrástol pred rokom 1271 a slúžil ako sídlo grófov zo Svätého Jura a Pezinka. Prvýkrát sa v písomných prameňoch spomína v roku 1271, kedy ho dobyl Přemysl Otakar II. pri svojej jarnej výprave do Uhorska.

V 13. storočí hrad pozostával z hlavnej obytnej veže palácovej časti, hospodárskych budov a hradobného múru nad suchou priekopou. Počas 2. polovice 14. storočia dali majitelia prestavať hrad do gotického slohu a pribudla i vonkajšia časť.

Podľa listiny palatína z roku 1412 mal hrad vnútorný aj vonkajší areál. Vnútorný hrad mal obdĺžnikový tvar obráteného písmena D s dvomi vežami. Na prízemí bola kuchyňa a komory, nad nimi sa nachádzala kaplnka a izby grófov. Vonkajší hrad mal dve veže a jednu bránu, ku korej sa dalo dostať padacím mostom. Hrad bol obkolesený suchou priekopou s valom.

Hrad Biely Kameň
Hrad Biely Kameň. Foto: hradbielykamen.sk

Hrad bol naposledy dobytý v roku 1385 po vpáde vojska moravských markgrófov Prokopa a Jošta. Posledným majiteľom hradu, ktorý ho aj obýval, bol zemepán Gašpar II. Hrad si vyžadoval opravu, no táto myšlienka sa odsúvala do úzadia. Na začiatku 17. storočia fungoval prevažne už len ako sklad vína a potravín či väzenie.

Obyvateľom Svätého Jura hrad slúžil ako útočisko v prípade vpádu nepriateľských vojsk, naposledy to bolo v roku 1663, keď mesto vypálili Tatári. Od tohto roku sa o hrad prestali majitelia starať a postupne sa začal rozpadať. V roku 2002 bol Biely Kameň vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Hrad Biely Kameň
Hrad Biely Kameň. Foto: hradbielykamen.sk

Povesť o stratenom chlapcovi

Traduje sa, že na Bielom Kameni sa kedysi dokázali stratiť deti, čo dokazuje stará povesť. Podľa nej totiž bez stopy zmizol malý chlapec.

Matka hľadala chlapca na Bielom Kameni, až narazila na otvor v hore, ktorý nikdy nevidela. Neváhala a vbehla dnu. Dostala sa na miesto, ktoré bolo plné pokladu i peňazí a našla tam sedieť aj svojho syna. Chudobná žena sa snažila nabrať čo najviac zlata a drahých kameňov.

Keď už viac nedokázala uniesť, zamierila otvorom späť domov. Až v chalupe si uvedomila, že na syna úplne zabudla a nevzala ho za ruku. Hoci bežala späť na rovnaké miesto, otvor nenašla.

Matka chlapca sa trápila celý rok a pravidelne navštevovala miesto, či sa tam otvor neobjaví. V deň výročia chlapcovho zmiznutia sa stal zázrak – hora sa opäť otvorila. Matka našla chlapca na rovnakom mieste, na akom ho videla pred rokom. Na nič nečakala, vzala dieťa na ruky a utekala s ním až domov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk