Hrad pri Stupave by mali navštíviť aspoň jedenkrát nielen miestni obyvatelia, ale aj Bratislavčania. Ponúka príjemnú vychádzku a pekný výhľad na okolitú krajinu.
Ak ste niekedy navštívili okolie Stupavy, možno ste si všimli aj hrad Pajštún. Rozprestiera sa na kopci nad obcou Borinka v doline Stupavského potoku.
Návštevníkom, ktorí zdolajú kopec a dostanú sa na vrchol hradu, sa naskytne pekný výhľad na celé Záhorie. Ako uvádza web regionzahorie.sk, za dobrého počasia môžete dovidieť až na Alpy v Rakúsku.
História Hradu Pajštún
Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia, prvýkrát sa spomína v písomných prameňoch v roku 1273. Postavili ho ako strážny hrad a jeho hlavnou náplňou bola ochrana severozápadnej hranice Uhorska.
V 18. storočí hrad zasiahol blesk, čo spôsobilo jeho vyhorenie. Následne ho čiastočne zrekonštruovali a bol obývaný až do roku 1908. Keď hrad vyhodili do povetria napoleonské vojská, nikto sa už nepodujal na opravu a odvtedy chátra.
Zaujímavosťou Pajštúnu sú levie hlavy, ktoré nájdete vpravo pred vstupnou bránou. Pôvodne ich bolo 9, dnes nájdete na hrade iba 6 a jednu z hláv môžete vidieť zblízka, pretože spadla. Keď sa pozriete na každú tvár pozorne, zistíte, že každá má iný výraz.
Pajštún mal vraj krutú hradnú pani
Takmer ku každému slovenskému hradu sa viaže nejaká povesť a Pajštún nie je výnimkou. Povesť hovorí o starom pánovi hradu a jeho krutej manželke, ktorá má na svedomí ohavný čin.
Pár nemal žiadneho potomka a starý pán sa netajil túžbou po dieťati. Jeho manželka však niesla na pleciach kliatbu, ktorú zoslala na ňu chudobná žobráčka. Jedného dňa sa pod hrad postavila žobáčka s deťmi a prosila o kus chleba.
Hradná pani ju namiesto pomoci vysmiala. Žobráčka prekliala manželku pána, aby mala 7 detí, pre ktorí sa bude trápiť dvakrát 8 rokov. Kliatba sa skutočne do roka naplnila, hradná pani porodila 7 zdravých chlapcov.
Za počet novorodencov sa však hanbila a slúžke prikázala, aby 6 synov zabila v lese. Slúžka mala však dobré srdce a nedokázala tento krutý skutok vykonať. Všetko prezradila hradnému pánovi, ktorý vydal príkaz odviezť chlapcov na susedný hrad, kde ich vychovávalo služobníctvo.
V deň 16. narodenín synov usporiadal pán oslavu a priviedol 6 zvyšných detí k synovi, ktorý býval na Pajštúne. Hradná pani napokon vychovala všetky deti a trápila sa dlhých 16 rokov, čím sa naplnila druhá časť kliatby.