Hrad Pajštún ukrýva zaujímavé levie hlavy, podľa povesti na ňom žila krutá hradná pani

Hrad Pajštún
Foto: Google maps, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Hrad pri Stupave by mali navštíviť aspoň jedenkrát nielen miestni obyvatelia, ale aj Bratislavčania. Ponúka príjemnú vychádzku a pekný výhľad na okolitú krajinu.

Ak ste niekedy navštívili okolie Stupavy, možno ste si všimli aj hrad Pajštún. Rozprestiera sa na kopci nad obcou Borinka v doline Stupavského potoku.

Návštevníkom, ktorí zdolajú kopec a dostanú sa na vrchol hradu, sa naskytne pekný výhľad na celé Záhorie. Ako uvádza web regionzahorie.sk, za dobrého počasia môžete dovidieť až na Alpy v Rakúsku.

História Hradu Pajštún

Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia, prvýkrát sa spomína v písomných prameňoch v roku 1273. Postavili ho ako strážny hrad a jeho hlavnou náplňou bola ochrana severozápadnej hranice Uhorska.

V 18. storočí hrad zasiahol blesk, čo spôsobilo jeho vyhorenie. Následne ho čiastočne zrekonštruovali a bol obývaný až do roku 1908. Keď hrad vyhodili do povetria napoleonské vojská, nikto sa už nepodujal na opravu a odvtedy chátra.

Zaujímavosťou Pajštúnu sú levie hlavy, ktoré nájdete vpravo pred vstupnou bránou. Pôvodne ich bolo 9, dnes nájdete na hrade iba 6 a jednu z hláv môžete vidieť zblízka, pretože spadla. Keď sa pozriete na každú tvár pozorne, zistíte, že každá má iný výraz.

Hrad Pajštún
Z hradu sú dnes iba ruiny. Foto: Google maps

Pajštún mal vraj krutú hradnú pani

Takmer ku každému slovenskému hradu sa viaže nejaká povesť a Pajštún nie je výnimkou. Povesť hovorí o starom pánovi hradu a jeho krutej manželke, ktorá má na svedomí ohavný čin.

Pár nemal žiadneho potomka a starý pán sa netajil túžbou po dieťati. Jeho manželka však niesla na pleciach kliatbu, ktorú zoslala na ňu chudobná žobráčka. Jedného dňa sa pod hrad postavila žobáčka s deťmi a prosila o kus chleba.

Hradná pani ju namiesto pomoci vysmiala. Žobráčka prekliala manželku pána, aby mala 7 detí, pre ktorí sa bude trápiť dvakrát 8 rokov. Kliatba sa skutočne do roka naplnila, hradná pani porodila 7 zdravých chlapcov.

Za počet novorodencov sa však hanbila a slúžke prikázala, aby 6 synov zabila v lese. Slúžka mala však dobré srdce a nedokázala tento krutý skutok vykonať. Všetko prezradila hradnému pánovi, ktorý vydal príkaz odviezť chlapcov na susedný hrad, kde ich vychovávalo služobníctvo.

V deň 16. narodenín synov usporiadal pán oslavu a priviedol 6 zvyšných detí k synovi, ktorý býval na Pajštúne. Hradná pani napokon vychovala všetky deti a trápila sa dlhých 16 rokov, čím sa naplnila druhá časť kliatby.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk