Hrady, zámky a múzeá na celom Slovensku v sobotu zhasnú

Prírodovedné múzeum, snm
SITA

V sobotu 28. marca medzi 20.30 a 21.30 hod. zhasne počas akcie Hodina Zeme verejné osvetlenie v mestách po celom svete, medzi nimi aj na Slovensku. V Bratislave sa do akcie zapojí Múzeum karpatských Nemcov a Prírodovedné múzeum.

Slovenské národné múzeum (SNM) sa zapojí do celosvetovej akcie Hodina Zeme. Globálne podujatie, ktorého cieľom je upozorniť na ekologické problémy, medzi nimi aj na svetelné znečistenie, sa uskutoční v sobotu 28. marca od 20.30 do 21.30 hod. Podporí ho aj národné múzeum a v poslednú marcovú sobotu sa vypnú na jednu hodinu svetlá napríklad na Bojnickom zámku či na Spišskom hrade. Informovala o tom PR manažérka SNM Silvia Turnerová.

Múzeá Slovenského národného múzea sa do tejto aktivity zapájajú už niekoľko rokov. Podľa generálneho riaditeľa SNM Viktora Jasaňa sa Hodinu Zeme rozhodlo i tento rok podporiť vedenie viacerých múzeí a 28. marca nebude svietiť vonkajšie osvetlenie Bojnického zámku, Spišského hradu, hradu Modrý Kameň, ako aj ďalších múzeí SNM – Múzea rusínskej kultúry v Prešove, Múzea kultúry karpatských Nemcov, ktoré sídli v Bratislave, Nitrianskom Pravne aj v Handlovej a Prírodovedné múzeum, ktoré sídli v budove generálneho riaditeľstva SNM v Bratislave.

Slovensko sa do Hodiny Zeme zapojí po šiesty raz. V sobotu 28. marca medzi 20.30 a 21.30 hod. zhasne verejné osvetlenie v niektorých mestách a obciach na Slovensku, ako aj vo významných svetových metropolách, napríklad Londýne, Paríži alebo New Yorku. Zapojiť do akcie sa môžu aj jednotlivci, ktorí v uvedenom čase zhasnú umelé osvetlenie vo svojich domovoch.

Podľa organizátorov Hodiny Zeme na Slovensku sú medzi pamiatkami, ktoré podporia akciu aj Hodinová veža v Banskej Bystrici, hrady v Ľubovni, Trenčíne a v Nitre či Katedrála Najsvätejšej Trojice v Žiline, Kostol sv. Michala v Hlohovci a ďalšie. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré v minulosti podporili akciu zhasnutím osvetlenia, sú napríklad Sfinga a pyramídy v egyptskej Gíze, socha Krista Spasiteľa nad Riom de Janeiro v Brazílii, parížska Eiffelova veža a rímske Koloseum.

Projekt Hodina Zeme existuje od roku 2007, keď dvetisíc firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom Sydney vyplo na hodinu umelé osvetlenie. O rok neskôr sa do akcie, ktorej cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie, zapojilo už 35 krajín. V minulom roku podporilo Hodinu Zeme 162 krajín sveta, medzi nimi aj Slovensko. Mestá a obce na Slovensku sa na tejto akcii zúčastňujú od roku 2010.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk