Hrčka si za tajnú nahrávku vyslúžil aj posmešné nálepky. Niektorí s ním súhlasia, iní ho kritizujú

poslanec Ján Hrčka
SITA

Bratislavský mestský poslanec Ján Hrčka si nahral poradcu primátora, ako mu ponúka miesto v bratislavskom mestskom podniku pre ich človeka výmenou za podporu iných kandidátov.

Nahrávka bratislavského mestského poslanca Jána Hrčku má dohru. Nielenže celú vec vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NaKA), riešia to aj mestskí poslanci. S návrhom odmietnuť takéto praktiky totiž prišiel na dnešné zastupiteľstvo poslanec Oliver Kríž. Jeho návrh síce vyvolal búrlivú diskusiu, no v mestskom parlamente nakoniec neprešiel.

Hrčka si pre nahrávku našiel na svojom poslaneckom stole ráno aj „pozdrav“ v podobe nálepiek s nápisom „Pozor, prebieha nahrávanie!“ a obrázkom gorily so slúchadlami. Podľa Krížovho návrhu malo mestské zastupiteľstvo odmietnuť, aby sa štandardnou súčasťou politického boja, ale aj bežného života a medziľudských vzťahov stali metódy totalitných režimov, ktoré narúšajú ľudskú dôstojnosť, porušujú zákony a sú zásahom do práva na súkromie.

Poslanci mali podľa návrhu odmietnuť, aby poslanci zhotovovali a zverejňovali takéto nahrávky a prehlásiť, že takéto konanie je nezlučiteľné s vykonávaním mandátu mestského poslanca a v rozpore s demokratickým princípom právneho štátu a systému slobody, na ktorých sú postavené základy fungovania Slovenskej republiky.

„Oliver, čoho sa bojíte? Vy sa bojíte? Že sa nehanbíte! Ja nemám problém, aby ma ktokoľvek nahrával, to iné veci nie sú zlučiteľné s postom poslanca,“ vyjadrila v diskusii názor poslankyňa Jarmila Tvrdá.

Celú kauzu spustila nahrávka, ktorú zhotovil poslanec Ján Hrčka. Týkala sa výberových konaní nových riaditeľov mestských podnikov. Podľa Hrčku dvaja zo štyroch víťazov boli vopred dohodnutí. Tvrdil tiež, že si ho chceli v tejto súvislosti kúpiť. Nahrávka má dokazovať, že Hrčkovi a jeho kolegyni, mestskej poslankyni a starostke Karlovej Vsi Dane Čahojovej ponúkal poradca primátora miesto v mestskom podniku pre ich človeka výmenou za podporu iných kandidátov. Celú vec Hrčka oznámil ešte v máji polícii.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa od takéhoto konania dištancoval a tvrdí, že nikomu nedal mandát na rokovanie. Nesrovnal tvrdí, že o tejto aktivite svojho poradcu nevedel, no do vyšetrenia prípadu ho postavil mimo úrad. Zhotovenie tajnej nahrávky a jej zverejnenie sa nepozdáva poslancovi Oliverovi Krížovi, ktorý to prirovnáva k praktikám ŠtB.

„Pán Kríž, neviem, či ste nosili vtedy len plienky alebo cumeľ, ale na tribúne išlo o niečo úplne iné. Vtedy sa páchala trestná činnosť na obyvateľoch vedúcimi osobnosťami. Dnes je to opačne, ľudia majú možnosť sa takto dopátrať k tomu, aby sa dodržiaval zákon,“ reagoval na Kríža mestský poslanec a dnes už bývalý viceprimátor Ignác Kolek.

Za tajné nahrávanie stretnutia s poradcom primátora podal Oliver Kríž na Hrčku trestné oznámenie. Kríž to nedávno zverejnil na svojom blogu. „Je možné nahrávať verejného funkcionára, ale treba ho o tom upovedomiť. Verejný funkcionár sa vo verejnom záujme môže nahrávať, ale nemôže to byť tajné nahrávanie,“ obhajoval svoj návrh Kríž.

Poslanec Ján Hrčka však tvrdí, že trestným činom je nahrávanie rozhovoru osobnej povahy, no rozhovor s poradcom primátora podľa neho čisto osobný nebol. Hrčka je prekvapený, že práve Oliver Kríž sa tejto veci tak chytá, báť by sa mali podľa neho iní. „Viac by sa mali báť emisári pána primátora, ktorí boli vysielaní a chodili s ponukami,“ hovorí Hrčka.

Motiváciu Olivera Kríža vidí niekde celkom inde. „Ak sa nemýlim, tak jeho bratranec je nominovaný v predstavenstve OLO, tak možno preto sa tak strašne bojí a je nervózny z prebiehajúceho vyšetrovania, keďže si nominoval Tomáša Mikuša do predstavenstva spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu,“ dodal Hrčka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk