Hudobní velikáni spojení s Bratislavou

Ddd.jpg
Koncert J.N. Hummela. Foto: Ema Lančaričová, archív BKIS

BRATISLAVA 21. júla (BratislavaDeň.sk) – Nový hudobný cyklus Kultúrneho leta má príznačný názov – Hudobná história Bratislavy. Spoznajte každý júlový a augustový štvrtok jedného svetového hudobníka, ktorý tvoril alebo žil v našom hlavnom meste. Hudobný cyklus je doplnený o výklad zaujímavostí zo života jednotlivých umelcov v podaní profesionálnych sprievodcov. Podujatie je súčasťou nového programového formátu „Pekné miesta“. Objavte s nami menej frekventované lokality v mestských častiach a v historickom centre mesta.

Už minulý štvrtok  sa návštevníci prvého koncertu zišli v Múzeu J. N. Hummela, kde sa dozvedeli, že známy hudobník, podľa ktorého je múzeum pomenované, sa tu nielen narodil, ale prežil tu aj prvé dva roky svojho života. Na aké koncerty a hudobných velikánov sa môžete počas leta tešiť?

Na Nádvorí Starej radnice stála kedysi nádherná neogotická sieň – Sieň reprezentantov, kde sa konali tie najvýznamnejšie koncerty a prednášky, ktoré navštívil aj Franz Liszt.

23.7. 19.00 Franz Liszt
Nádvorie Starej radnice
Účinkuje: Peter Pažický – klavírny recitál
Historický výklad: Ján Vyhnánek

Ak by ste sa pred 250 rokmi prechádzali uličkami okolo Kapitulskej ulice, možno by ste tu stretli aj kapelníka Esterházyovcov Josepha Haydna.

30.7. 19.00 Joseph Haydn
Klarisky
Účinkuje: Jozef Lupták – violončelo a Cappella Istropolitana -komorný orchester mesta Bratislavy
Historický výklad: Zuzana Godárová

Béla Bartók v našom meste študoval na Kráľovskom katolíckom gymnáziu a mnohokrát sa sem vracal aj počas svojich budapeštianskych rokov. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca prednášal o svojej srdcovej téme „Vplyv ľudovej piesne na súčasnú umelú tvorbu“, pričom predviedol praktické klavírne ukážky.

6.8. 19.00 Béla Bartók
Nádvorie Jána Nepomuckého
Účinkuje: Daniel Rumler – husle, Petr Borůvka – husle,  44 duet pre dvoje husle (výber)
Historický výklad: Ján Vyhnánek

Nie je žiadnym tajomstvom, že koncom 18. storočia zorganizoval hudobný velikán Ludwig van Beethoven v našom meste významný hudobný koncert. Svetozár Stračina zase vítal svojich priateľov v byte na Palisádach nad chýrnou Štefánkou. Svojím špecifickým hudobným jazykom naplnil cca 160 filmov a televíznych inscenácií. Pre Lúčnicu a SĽUK zložil okolo 130 skladieb.

13.8. 19.00 Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Alexander Albrecht, Wolfgang Amadeus Mozart, Svetozár Stračina 
Nádvorie Starej radnice
Účinkuje: Spevácky zbor Lúčnica, Elena Matušová – dirigentka, Zuzana Weiserová – soprán
Marek Janko – klavír
Historický výklad: Zuzana Godárová

Mirbachov palác bol dejiskom vyše dvadsiatich premiér a mnohých ďalších uvedení skladieb Ilju Zeljenku.

20.8. 19.00 Ilja Zeljenka
GMB, Mirbachov palác – nádvorie
Účinkuje: Martin Ruman viola/viola d’amore a klaviristka Alena Hučková
Historický výklad: Zuzana Godárová

Joseph Kaspar Mertz sa narodil na Laurinskej ulici. Mertz sa stal dvorným gitaristom cisárovnej Karolíny Augusty a prvým víťazom medzinárodnej gitarovej súťaže na svete.

27.8. 19.00  Joseph Kaspar Mertz
Park Svoradova
Účinkujú: Matúš Šimko – tenor, Radka Krajčová – gitara, Martin Krajčo – gitara
Historický výklad: Ján Vyhnánek

Wolfgang Amadeus Mozart bol v našom meste iba raz ako šesťročný.

Prvý koncert Franza Liszta v Prešporku sa konal v dnešnom De Pauliho paláci – iba pár metrov vzdušnou čiarou od miesta koncertu. Béla Bartók v kostole klarisiek hrával na organe, keď študoval na Kráľovskom katolíckom gymnáziu v budove bývalého klariského kláštora.

Rodák z blízkeho Pezinka Eugen Suchoň pôsobil väčšinu svojho života v Bratislave. Položil základy modernej slovenskej hudby a zložil prvú slovenskú národnú operu Krútňava.

6.9. 17.00 Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Liszt, Béla Bartók, Eugen Suchoň
Klarisky
Účinkujú: Spevácky zbor mesta Bratislavy
Historický výklad: Ján Vyhnánek a Zuzana Godárová

Pavol Zelenay patrí k spoluzakladateľom slovenskej populárnej hudby. Výrazne sa pričinil na vzniku legendárneho festivalu Bratislavská lýra.

10.9. 19.00 Pavol Zelenay a Taste of Brass
Tyršovo nábrežie
Historický výklad: Ján Vyhnánek
Hosť večera Ali Brezovský.

Hudobný skladateľ a spevák Dežo Ursíny tvoril spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom trojicu hlavných zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby.

19.9. 19.00 Dežo Ursíny/ Spomienka na Deža
Park na Fedákovej ulici
V spolupráci s MČ Dúbravka

Hudobný cyklus je realizovaný s finančnou podporu Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a spoluorganizátorom je organizácia Bratislava Tourist Board.

Žiaľ, aktuálna situácia súvisiaca s koronavírusom zasahuje aj do kultúrneho diania. Situáciu monitorujeme, sme v intenzívnom kontakte s krízovým štábom mesta a hygienikom a program festivalu prispôsobuje aktuálnym informáciám. Našim hlavným cieľom je bezpečnosť návštevníkov! Preto chcem poprosiť všetkých, aby sledovali našu novú web stránku www.kulturneleto.sk, kde program Kultúrneho leta pravidelne aktualizujeme.

Viac informácii o programe festivalu na stránke –  www.kulturneleto.sk, www.bratislava.sk  a www.visitbratislava.com

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk