Na preskúmaní možnosti budúcej spolupráce sa dohodli slovenské ministerstvo hospodárstva a spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Portál Cnet.com priniesol informáciu, ktorú prebrali aj ďalšie médiá, že firma postaví hyperloop v Bratislave do roku 2020. Samotná firma však tiež hovorí len o dohode, ktorá priblíži stavbu. Potvrdila však, že bratislavský Hyperloop by mal neskôr prepojiť Viedeň a Budapešť.
Ako informovala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková, šéf HTT Dirk Ahlborn navštívil Slovensko v dňoch 7. až 9. marca na pozvanie ministra hospodárstva Vazila Hudáka. „Ahlborn predstavil projekt Hyperloop zástupcom vlády, výskumným agentúram, vedúcim pracovníkom a študentom techniky a dizajnu, ako aj podnikateľom a investorom. Na stretnutí s inovátormi a lídrami slovenského priemyslu a s nadnárodnými spoločnosťami so sídlom na Slovensku, prerokoval možnosti potenciálnej spolupráce,“ zhrnula Žiaková.
Víziou pre Hyperloop v Európe je spojenie dvoch najbližších hlavných miest na svete – Bratislavy a Viedne a následné prepojenie celej Európy. Rozšírenie projektu v celej Európe by výrazne znížilo vzdialenosť medzi jednotlivými mestami na niekoľko minút. Dopravný systém tohto druhu by preddefinoval koncept dochádzania a zintenzívnil cezhraničnú spoluprácu v Európe s dôležitými sociálno-ekonomickými dôsledkami, dodalo ministerstvo hospodárstva.
Hyperloop je pôvodná myšlienka Elona Muska. Ide o projekt, ktorý predstavuje tranzitné kapsule poháňané slnečnou energiou, ktoré sa pohybujú v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestených na povrchu rúr, a tak by koncept mohol byť použitý aj ako generátor čistej energie.
V súčasnosti koncept Hyperloopu rozvíjajú firmy Hyperloop Technologies a HTT. Obe budujú testovaciu dráhu v Kalifornii. Koncept kapsúl sa ešte len tvorí, funkčný prototoyp zatiaľ neexistuje.