Ideový zámer vybudovania nového centra na Patrónke je schválený

Patronka 1 bsk.jpg

Hlavným cieľom projektu sociálno-kultúrno-vzdelávacieho centra je revitalizovať zanedbané územie.

Bratislavskí krajskí poslanci na zastupiteľstve schválili ideový zámer vybudovania sociálno-kultúrno-vzdelávacieho centra na Patrónke.

Bratislavská župa sa púšťa do veľmi ambiciózneho projektu. Tento projekt nie je o rekonštrukcii ale o kreovaní územia dlhodobo zanedbanej priemyselnej časti Patrónka,“ povedala riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan s tým, že z uzavretého areálu, kde je dnes veľa zanedbaných budov, chce kraj tomuto územiu dať nový zmysel a otvoriť ho.

Predmetom tohto materiálu je predstavenie ideového zámeru, nepúšťame sa ešte do kalkulácie, pretože potrebujeme k tomu podrobný projekt, aby sme vedeli presne naceniť a podať návrh, v akých číslach sa budeme pohybovať,“ vysvetlila riaditeľka s tým, že všetky zmluvné a finančné aspekty projektu župným poslancom postupne predstavia.

Pamätník obetiam holokaustu

Hlavným cieľom projektu je revitalizovať zanedbané územie. „Otvoríme moderné sociálno-kultúrno-vzdelávacie centrum, medzi partnermi bude zariadenie sociálnych služieb Rosa, základná škola, ale aj odborné učilište, ktoré sa nachádzajú v areáli,“ uviedla riaditeľka Odboru stratégií BSK Barbora Lukáčová.

Keďže územie je spájané aj s temnou históriou II. svetovej vojny, bude súčasťou projektu aj pamätník obetiam holokaustu.

Pribudne veľa zelených plôch a do konceptu bude zakomponované aj odkrytie koryta Vydrica. Vytvorí sa aj peší a cyklistický bulvár, vznikne zelené priestranstvo a miesta pre ďalšie aktivity,“ doplnila Lukáčová.

Zachovanie historických budov

Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými.

Areál vlastní BSK, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa, v území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk