India sa v nedeľu „zmestí“ na bratislavské námestie

India hudobnik.jpg
India klub Bratislava

V poradí najľudnatejších krajín sveta je síce druhá, jej festival na Hviezdoslavovom námestí však bude prvý a bude naj. Spoznajte Indiu cez jej farby, chute, vône…

Jedinečnú možnosť ako autenticky spoznať exotickú krajinu a zostať pri tom doma prináša 1. Indický festival v Bratislave. Hviezdoslavovo námestie zaplnia sárí, mandaly, joga či iné charakteristické črty tejto krajiny už v nedeľu 23. septembra o 11. hodine.

Ako hovorí Božena Volková za organizátorov z India klubu Bratislava: „Program na námestí bude skutočne bohatý. K slovu sa dostane indický folklór, indická hudba a tance, hudobný nástroj sitár, poézia a podobne.“ Rovnako podľa jej vyjadrenia chýbať nebude výroba magickej mandaly či maľovanie henou.

Naj program

A keď už India patrí k tým najľudnatejším krajinám, zisťovali sme čo „naj“ čaká na festivale priamo návštevníkov.

„Určite najfarebnejšia bude naša prehliadka indického oblečenia sárí show. Pôjde o pestrosť doslova zvonku i zvnútra. Totiž nielen druhy a farby odevov, ale i ich nositelia sú pestrí. Okrem indických, budú na pódiu i slovenské ženy, staršie či mladšie. Predvedú sa dokonca aj len 12-ročné slečny,“ hovorí Božena Volková.  Na show sa v úlohe modela na pódiu zúčastní i indický herec z Viedne.

Lidka india.jpg
India klub Bratislava

Spomenúť však môžeme aj najvoňavejší zážitok. Má ním byť mandala z čerstvých kvetov, záhradnej architektky Barbory Kulichovej, pripravená spoločne s účastníkmi festivalu.

Exotický zážitok môže priniesť vystúpenie vynikajúceho Senthila Kumara, jogína a tanečníka priamo z Indie. Aj tí, ktorí budú hľadať prekvapenie, si prídu na svoje. Sľubujú ho výkony slovenských tanečníc indických tancov Lýdie Madhuri a Eleny Repka.

Indické chute

Východné kultúry, vrátane tej indickej, sa spájajú tiež s pokojom, rozjímaním, „relaxom duše“. Ani na tento prvok indický festival nezabudol. Počuli ste už niekedy spievať mantry jogínkou? Alebo prednášať verše indickej poézie? Božena Volková hovorí o najupokojujúcejšom či najnoblesnejšom zážitku.
A ľudovo povedané, ak už bude nakŕmená duša, „pohladiť“ je potrebné aj brucho. V pripravených stánkoch, ponúkajúcich pravú indickú kuchyňu, to určite nebude problém. Najchutnejší zážitok sa ponúkne cez čerstvé indické jedlo a nápoje.

Indický festival
India klub Bratislava

Prvý indický festival organizuje India klub Bratislava, ktorý takto oslavuje svoje 35. výročie, v spolupráci so Starým mestom Bratislava a za podpory Indického veľvyslanectva v Bratislave. Ako hovorí na záver Božena Volková: „Najdrahšie, čo na festivale môžeme ponúknuť, budú po celej tej organizácii podujatia, naše úsmevy pre všetkých, ktorí si tento deň prídu spoločne s nami užiť.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk