INEKO hodnotil slovenské zdravotnícke zariadenia: Ako dopadla Univerzitná nemocnica Bratislava?

ZDRAVOTNÍCTVO
Operačná sála v priestoroch Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Foto: SITA/Marek Mrviš

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) aj tento rok zostavil rebríček najlepších nemocníc na Slovensku.

Univerzitná nemocnica Bratislava skončila v hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc na nelichotivom predposlednom mieste, a to napriek tomu, že ako jediná nemocnica exceluje pri všetkých indikátoroch kvality. Napríklad má nižšiu úmrtnosť po operačných výkonoch ako tohtoročný víťaz rebríčka najlepších slovenských nemocníc. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara zato pri spokojnosti pacientov a v transparentnosti patrí medzi najhorších a jej hospodárske čísla sú doslova katastrofou. Ani vývoj trendu nedáva nádej na optimizmus,“ uviedol Zachar.

Ocenenie Nemocnica roka 2017 v tejto kategórii získala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, ktorá minulý rok skončila na treťom mieste. Jej silnými stránkami boli spokojnosť pacientov a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Na konci rebríčka v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc sa aj po roku umiestnila FNsP Žilina. Dôvodom sú najmä nízke bodové zisky pri ukazovateľoch rehospitalizovanosť do 30 dní, reoperovanosť, úmrtnosť na mozgovo-cievnu príhodu, úmrtnosť po preklade z JIS, pokuty od ÚDZS a celková spokojnosť pacientov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk