Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizual dpb.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
12. septembra 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skDPB, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Informácie na zastávkach sú prehľadnejšie, DPB zmenil vizuál cestovných poriadkov i schém liniek

Nový formát dostali cestovné poriadky, oznamy pre cestujúcich, ceny cestovných lístkov či schéma liniek. Dopravný podnik Bratislava v prvej fáze vymenil informácie do zastávkových vitrín vo vylepšenej podobe až na 800 zastávkach. Cieľom je zatraktívniť MHD prostredníctvom zastávok, kde cestujúci trávia čas čakaním na svoj spoj.

Cestovné poriadky sa menili z pôvodného formátu A5 na formát A4. Vďaka tomu sú texty čitateľnejšie. Na vybraných linkách MHD idúcich cez zhodné zastávky až po konečnú zastávku pribudli združené cestovné poriadky, aby cestujúci nemuseli hľadať odchody vo viacerých cestovných poriadkoch.

„Modernizácia informácií pre cestujúcich bude postupná, pričom v prvej etape sa informácie umiestňovali postupne na tie zastávky, kde priestor vo vitrínach vyhovoval novým, väčším cestovným poriadkom,“ povedal riaditeľ úseku dopravy a služieb DPB, a. s. Juraj Hamaj. „Ide približne o 800 zastávok z celkového počtu 1302. Realizácia na všetkých zastávkach si vyžiada výmenu vývesných plôch za modernejšie, čo bude zrealizované postupne,“ dodal.

Farby a piktogramy

Odchody liniek MHD sú uvedené v troch stĺpcoch, a to vždy na tom istom mieste. Ľavý stĺpec obsahuje odchody počas školského roka, stredný počas prázdnin a pravý počas voľných dní. Farby jednotlivých stĺpcov s odchodmi nadväzujú  na kalendár prevádzky, ktorý je vyvesený na zastávkach s veľkými vitrínami. Každý deň v kalendári má farbu, ktorá korešponduje s farbou stĺpca v cestovnom poriadku. Cestujúci sa takto podľa farieb bude môcť ľahko zorientovať v tom, ktoré odchody sú platné a nebude musieť ovládať dni školských prázdnin, či štátnych sviatkov.

Zoznam zastávok každej linky je po novom v pravej časti cestovného poriadku. V cestovnom poriadku sú piktogramami zvýraznené ďalšie prvky ako napríklad nízkopodlažnosť celej linky, trasa linky na letisko, upozornenie na výluky, služba zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk alebo zvýraznenie cyklobusu.

Nový formát dostali aj oznamy o výlukách, ktoré červeným pruhovaním ihneď upútajú pozornosť o zmenách v premávke v MHD. Najpodstatnejšie informácie o výluke, dotknutých linkách a dátumoch sa cestujúci dozvie hneď z prvých riadkov oznamu.

Označenie liniek je naprieč všetkými formátmi jednotné, pričom linky, ktoré premávajú často a celotýždenne, majú pridelené farby. Vďaka tomu sa cestujúci ľahšie zorientuje aj v rámci novej schémy liniek, kde sa bude dať „cestovať“ prstom po farebnej čiare linky, ktorej farba bude rovnaká aj v cestovnom poriadku či ozname. Na novej schéme liniek sú zároveň viditeľné všetky zastávky a celá schéma je dvakrát väčšia ako doteraz.

Informácie doplní mapa okolia zastávky umiestnená na vybraných zastávkach, ktorá uľahčí cestujúcim orientáciu najmä pri prestupoch a pred cieľom cesty. Turistom pomôže doplnenie anglického jazyka do všetkých materiálov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X