Informačné tabule na bratislavských zastávkach dostali nový vizuál. Ako sa vám páčia?

Dpb_bratislava_foto_vitriny.jpg
zdroj foto: Dopravný podnik Bratislava

Dopravný podnik Bratislava informoval o novom formáte, ktorý dostali cestovné poriadky, oznamy pre cestujúcich, ceny cestovných lístkov či schéma liniek. Ako uviedol DPB, informácie majú byť vďaka novému vizuálu prehľadnejšie.

Podľa informácií, ktoré zverejnil Dopravný podnik Bratislava na svojej webovej stránke, v prvej fáze boli vymenené informácie do zastávkových vitrín vo vylepšenej podobe. Stalo sa tak až na 800 zastávkach v našom hlavnom meste. „Cieľom je zatraktívniť MHD prostredníctvom zastávok, kde cestujúci trávia čas čakaním na svoj spoj,“ uviedol bratislavský dopravný podnik.

Ako pokračoval podnik, k zmenám patrí to, že cestovné poriadky sa zmenili z pôvodného formátu A5 na formát A4. „Vďaka tomu sú texty väčším písmom a stanú sa tak ešte čitateľnejšími. Na vybraných linkách MHD idúcich cez zhodné zastávky až po konečnú zastávku,  pribudli združené cestovné poriadky, aby cestujúci nemuseli hľadať odchody vo viacerých cestovných poriadkoch,“ spresnil podnik výhody nových informačných tabúľ.

Riaditeľ úseku dopravy a služieb DPB, a.s. Juraj Hamaj sa na margo nového vizuálu vyjadril nasledovne: „Modernizácia informácií pre cestujúcich bude postupná, pričom v prvej etape sa informácie umiestňovali postupne na tie zastávky, kde priestor vo vitrínach vyhovoval novým, väčším cestovným poriadkom.“ Ako ďalej Hamaj dodal: „Ide približne o 800 zastávok z celkového počtu 1302. Realizácia na všetkých zastávkach si vyžiada výmenu vývesných plôch za modernejšie, čo bude zrealizované postupne.“

Odchody liniek MHD sú po novom uvedené v troch stĺpcoch, a to vždy na tom istom mieste. „Ľavý stĺpec obsahuje odchody počas školského roka, stredný počas prázdnin a pravý počas voľných dní. Farby jednotlivých stĺpcov s odchodmi nadväzujú  na kalendár prevádzky, ktorý je vyvesený na zastávkach s veľkými vitrínami. Každý deň v kalendári má farbu, ktorá korešponduje s farbou stĺpca v cestovnom poriadku. Cestujúci sa takto podľa farieb bude môcť ľahko zorientovať v tom, ktoré odchody sú platné a nebude musieť ovládať dni školských prázdnin, či štátnych sviatkov,“ uviedol Dopravný podnik Bratislava.

K ďalším novinkám patrí to, že zoznam zastávok každej linky je v prvej časti cestovného poriadku. V cestovnom poriadku pribudli piktogramami zvýraznené ďalšie prvky, ku ktorým patria napríklad nízkopodlažnosť celej linky, trasa linky na letisko, upozornenie na výluky, služba zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk alebo zvýraznenie cyklobusu.

„Nový formát dostali aj oznamy o výlukách, ktoré červeným pruhovaním ihneď upútajú pozornosť o zmenách v premávke v MHD. Najpodstatnejšie informácie o výluke, dotknutých linkách a dátumoch sa cestujúci dozvie hneď z prvých riadkov oznamu,“ pokračuje DPB.

„Označenie liniek je naprieč všetkými formátmi jednotné, pričom linky, ktoré premávajú často a celotýždenne majú pridelené farby. Vďaka tomu sa cestujúci ľahšie zorientuje aj v rámci novej schémy liniek, kde sa bude dať „cestovať“ prstom po farebnej čiare linky, ktorej farba bude rovnaká aj v cestovnom poriadku, či ozname. Na novej schéme liniek sú zároveň viditeľné všetky zastávky a celá schéma je dvakrát väčšia ako doteraz,“ dodal dopravný podnik.

Informácie má doplniť aj mapa okolia zastávky, ktorá bude umiestnená na vybraných zastávkach. Tá by mala cestujúcim uľahčiť orientáciu najmä pri prestupoch a pred cieľom cesty. Turistom zas môže byť nápomocné doplnenie anglického jazyka do všetkých materiálov.

„Návrhom predchádzala rozsiahla analýza materiálov zo Slovenska, aj zahraničia. Len v prípade cestovných poriadkov bolo vyhodnotených 362 cestovných poriadkov zo 179 miest 37 krajín Európy, Ameriky a Ázie. Návrh teda zohľadnil najlepšie skúsenosti a ide o kombináciu francúzskeho zmyslu pre dizajn, nemeckej presnosti, britských štandardov a slovenských zvyklostí. Nový vizuál zastávkových informácií DPB, a.s. spracovával od decembra 2017 v spolupráci s expertmi, ktorí sa oblasti informovania cestujúcich dlhodobo venujú a majú bohaté skúsenosti zo zahraničia,“ dodal na záver Dopravný podnik Bratislava.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk