Iniciatíva vyzýva na zastavenie búrania na Bezručovej

Nemocnica Bezručova
SITA

Občianska iniciatíva Bratislava otvorene vyzvala Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, ministerstvo kultúry a prezidenta republiky, aby zastavili búranie objektov na ulici Bezručova 3 a 5 v Starom Meste.

Na piatkovej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka slovenskej pracovnej skupiny medzinárodnej organizácie Docomomo Henrieta Moravčíková. Podľa nej iniciatíva už poslala listy, v ktorých žiada o zastavenie deštrukcie národnej kultúrnej pamiatky Nemocnica s poliklinikou Bezručova 3 a 5 v Bratislave, ktoré adresovala riaditeľke Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Kataríne Kosovej, ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi a tiež prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Občianska iniciatíva Bratislava otvorene sa niekoľko rokov pokúšala ovplyvňovať projekt výstavby a rekonštrukcie stavby „Bezručka“ a jej vplyv na okolie v rámci možností daných zákonmi aj občianskymi aktivitami. Upozorňovali hlavne na to, že pripravovaný projekt v lokalite Starého Mesta, v ktorej ľudia nájdu pokoj, zeleň, historickú architektúru a má svoj osobitý charakter, môže natrvalo zničiť tieto hodnoty. Developerská spoločnosť Trajekt a. s., ktorá bývalú Nemocnicu s poliklinikou na Bezručovej ulici kúpila, sa na základe získaného stavebného povolenia chystala tieto objekty deštruovať a postaviť na ich mieste najprv hotel, neskôr rozhodnutie zmenila na bytový komplex.

Odborné pripomienky ani občianske protesty nedokázali podľa Moravčíkovej zastaviť plánovanú devastáciu národnej kultúrnej pamiatky. Tieto aktivity a aj pripomienky iniciatívy kompetentné úrady ignorovali a následne zamietli. Pre postoj najmä Krajského pamiatkového úradu v Bratislave sa teda národné kultúrne pamiatky Nemocnica s poliklinikou na Bezručovej 3 a 5 začali búrať. Iniciatíva Bratislava otvorene preto žiada zmenu pri ochrane a zveľaďovaní pamiatok v Bratislave a vyvodenie personálnej zodpovednosti pre deštrukciu národnej kultúrnej pamiatky na Bezručovej ulici.

Ministerstvo kultúry SR vo svojom stanovisku uvádza, že k dnešnému dňu neeviduje žiadnu žiadosť ani podnet Iniciatívy Bratislava otvorene k búraniu objektov Bezručova 3 a 5 v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk