Iniciatíva Znepokojené matky chcú od primátora kroky ku zníženiu úmrtnosti chodcov

Bezpecnost chodci umrtnost znepokojene matky výzva
Foto: ilustračné, GettyImages

Primátora upozornili na zvyšujúci sa počet úmrtí chodcov a požiadali ho o podporu udržateľných foriem mobility.

Občianske združenie (OZ) Znepokojené matky vyzvalo primátora Bratislavy Matúša Valla, aby znížil úmrtnosť chodcov. Ako informuje zástupkyňa OZ Ivana Nemethová, iniciatíva upozornila na zvyšujúci sa počet úmrtí chodcov a požiadala primátora o intenzívnejšiu podporu udržateľných foriem mobility ako chôdze, bicyklovania a verejnej dopravy.

Vedenie mesta vyzvali, aby prijalo opatrenia na utlmovanie individuálnej automobilovej dopravy a znižovanie počtu áut v meste, keďže Bratislava má až 700 automobilov na 1 000 obyvateľov.

Iniciatíva už štyri roky žiada od politikov riešenia klimatickej krízy. Jej zástupkyne sa od svojho založenia aktívne zapájajú aj do rozhodovania v komunálnej politike. „Minulý rok zomrelo 14 chodcov. To je o 14 viac, ako je pre nás prípustné. A desivé na tom je aj to, že toto číslo výrazne presahuje predchádzajúce roky,“ upozornila Nemethová s tým, že v roku 2021 autá usmrtili päť chodcov, v roku 2020 šesť a v rokoch 2019 a 2018 po tri osoby.

Autá sú čoraz väčšie a rýchlejšie, bojíme sa o seba aj o svoje deti. Naše ulice musia vyzerať inak, nemôžu byť postavené ako rýchlostné cesty, na ktorých sa dá aj niekoľkonásobne prekročiť rýchlosť,“ poznamenala Nemethová s tým, že potrebných je viac radarov, ale aj fyzické úpravy ulíc tak, aby vodiči jazdili pomalšie. Napríklad zúženie pruhov, zakrivenie, vizuálne prvky, priebežné chodníky či spomaľovače.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk