Inovácie pre sociálnu starostlivosť: Čo ponúka nové integračné centrum v Mereme

Kolaz bratislava centrum socialnych sluzieb.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk - koláž BratislavaDen.sk

V rámci tohto procesu vzniklo integračné centrum v Modre, ktoré je súčasťou Centra sociálnych služieb Merema.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa pustil do premieňania veľkých župných zariadení sociálnych služieb na menšie komunitné. V rámci tohto procesu vzniklo integračné centrum v Modre, ktoré je súčasťou Centra sociálnych služieb Merema (CSS Merema). Informuje o tom hovorkyňa župy Lucia Forman, podľa ktorej má akcia podporiť klientov na ich ceste k väčšej samostatnosti a sebarealizácii.

Merema je prvé naše zariadenie sociálnych služieb, ktoré sa zapojilo do procesu deinštitucionalizácie a transformácie. Som hrdý na to, že sme otvorili prvé integračné centrum v pôsobnosti BSK s kapacitou 15 miest, lebo doteraz sme takéto centrum, ako druh sociálnej služby, nemali,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Integračné centrum

Droba dodal, že klientom zároveň darovali profesionálnu sušičku bylín, ovocia a zeleniny. V integračnom centre sa bude poskytovať sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia a zároveň sa vytvoria podmienky na rozvoj pracovných zručností, pomoc pri pracovnom uplatnení a pre záujmovú činnosť. Ambíciou CSS Merema je poskytovať aj arteterapiu, biblioterapiu, muzikoterapiu.

Integracne centrum 2.jpg

Súčasťou priestorov je presklená miestnosť, ktorá sa bude využívať na fytoterapiu, rozmnožovanie rastlín, prácu s bylinami či na prípravu na povolanie pomocného záhradníka.

V rámci záujmovej činnosti sa budú môcť klienti učiť a zdokonaľovať v drôtikovaní, práci na hrnčiarskom kruhu, ale i v čajovni. Priestory môžu slúžiť aj ako minigaléria pre výstavy obrazov maľovaných klientmi, fotografií, vernisáže, pracovné porady či literárne a hudobné večery.

Nové zručnosti a skúsenosti

Dochádzaním do integračného centra za dennými aktivitami získajú klienti nielen nové pracovné zručnosti a skúsenosti, ale sa aj naplnia a zavŕšia princípy deinštitucionalizácie a transformácie CSS Merema.

Integračné centrum budú môcť využívať nielen klienti CSS Merema, ale i ostatných župných zariadení sociálnych služieb. Rovnako sem môže prísť verejnosť, ako aj všetci tí, ktorí sa z dôvodu svojho zdravotného stavu ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii. V budúcnosti plánuje BSK Intergračné centrum rozšíriť o ďalšie miesta, ako aj druhy pracovných činností.

Integracne centrum 1.jpg
Integracne centrum 3.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk