Inštalácia v Bratislave pripomína detské obete vojny na Ukrajine, ďalších 1,5 milióna je stále v ohrození

Kolaz vystava pomoc ukrajine bratislava.jpg
Foto: AP Photo/Leo Correa, AP Photo/Evgeniy Maloletka, www.magna.org - koláž BrtislavaDen.sk

Magna tímy na Ukrajine doteraz ošetrili 320 000 pacientov, viac ako 580 000 ľudí získalo prístup k zdravotnej starostlivosti a k zásobám zdravotníckeho materiálu.

Počas vojny na Ukrajine zahynulo 473 ukrajinských detí a ďalších 1,5 milióna je stále v ohrození. Pri príležitosti výročia začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine preto prebieha v uliciach Starého Mesta sugestívna inštalácia upozorňujúca práve na tento fakt.

Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa zdravotníckej humanitnej organizácie Magna Zuzana Hromcová, podľa ktorej samotná inštalácia pozostáva z patologických vakov umiestnených na zemi a vyplnených výplňou tak, aby pôsobili, že sú v nich uložené telá detských obetí.

Najzraniteľnejšie obete vojny

Pri každom z vakov je podľa Hromcovej umiestnená opustená hračka a na vakoch je nalepená nálepka s informáciou, koľko detí vo vojne na Ukrajine doteraz zomrelo.

Inštalácia sa bude nachádzať na Hviezdoslavovom námestí, na Rybnom námestí, na Hlavnom námestí, na Hodžovom námestí, na Námestí SNP, na Michalskej, Poštovej a Panskej ulici.

Cieľom inštalácie je komunikovať verejnosti hrozivú skutočnosť, akou bezpochyby detská obeť je. „Našou snahou je osloviť ľudí počas bežného dňa a sprostredkovať im „stretnutie“ s alarmujúcim dôsledkom vojnového konfliktu,“ dodáva Hromcová.

Pomoc deťom a rodinám

Slovenská zdravotnícka humanitárna organizácia Magna, ktorá už viac ako 20 rokov poskytuje zdravotnú pomoc deťom a ich rodinám na Slovensku a vo svete v čase najväčších humanitárnych katastrof, poskytuje pomoc aj priamo na Ukrajine.

Denne zasahuje v akútnych kritických stavoch a pri traumách. Poskytuje psychosociálnu podporu, zvyšuje dostupnosť liekov a vytvorila systém odosielania ťažko chorých pacientov do zariadení zdravotnej starostlivosti.

Magna tímy na Ukrajine doteraz ošetrili 320 000 pacientov a viac ako 580 000 ľudí získalo prístup k zdravotnej starostlivosti a k zásobám zdravotníckeho materiálu určeného pre pôrodnícke, chirurgické a lekárske výkony.

Darujete a pomôžete

Magna vyzýva touto cestou verejnosť s prosbou o pomoc odoslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806. „Je to efektívny a rýchly spôsob ako pomôcť zachrániť životy, nastavíte si tak pravidelné prispievanie 6 eur a pomáhate každý mesiac,“ vysvetľuje Zuzana Hromcová.

Darovať peniaze sa dá aj na bankový účet verejnej zbierky SK5811000000002943004292 (variabilný symbol: 1100) alebo online na na webe organizácie Magna.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk