Integrovaná doprava úspešne funguje len v Bratislavskom kraji, tvrdí BID

autobus-mdh-bratislava-doprava.jpg
Foto: ilustračné, imhd.sk

Nadväzovanie spojov už v Bratislavskom kraji existuje.

Integrovaná doprava dnes úspešne funguje v rámci Slovenska len v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Tvrdí to spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava (BID), ktorá je koordinátorom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).

V Bratislavskom kraji môžu cestujúci využívať jeden cestovný lístok pri štyroch dopravcoch, od minulého roka BID takisto zintegroval aj cestovné poriadky, čím zabezpečil aj nadväznosť spojov, na ktorú dnes na tlačovej besede upozornilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Informoval o tom hovorca BID Miroslav Staník v tlačovej správe.

Návrh zákona

Hnutie OĽaNO pripravilo návrh zákona o verejnej osobnej doprave, ktorý by mal zabezpečiť koordináciu dotovaných vlakových a autobusových spojov namiesto ich súbehov. Zabezpečiť by to mala Národná dopravná agentúra (NDA) na základe Plánu dopravnej obsluhy pre Slovensko.

Podľa hnutia urobili to, k čomu sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení, ale nesplnila to. Ako v stredu informovali zástupcovia opozičného subjektu na tlačovej besede, spomínaný návrh zákona predkladajú na nadchádzajúcu schôdzu Národnej rady SR so začiatkom 26. novembra.

Nové cestovné poriadky

„Už v roku 2018 boli zavedené nové cestovné poriadky s ľahko zapamätateľnými pravidelnými odchodmi spojov regionálnych autobusov, rovnomerným rozložením ponuky cestovania aj mimo špičky a cez víkendy, zavedenie nadväznosti liniek na príchody a odchody regionálnych vlakov vo vybraných železničných staniciach,“ vysvetlil Staník. Systém verejnej dopravy v regióne bude kvalitnejší aj vďaka novému dispečerskému stredisku, ktoré BID plánuje spustiť na budúci rok.

Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji zahŕňa územie celého kraja s presahom do niektorých obcí v Trnavskom kraji. Od 1. augusta tohto roka sa do IDS BK zapojila aj železničná stanica v Trnave. Do IDS BK sú zapojení dopravcovia RegioJet, Slovak Lines, Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Vďaka rozvoju IDS BK sa v roku 2018 zvýšil počet cestujúcich o takmer 10 miliónov. Spoločnosť BID predpokladá zvýšenie aj v tomto roku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk