Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivo Nesrovnal
ilustračné: SITA
6. februára 2020 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ivo Nesrovnal považuje vyjadrenia o pohľadávkach bez dlžníkov za prejav neodbornosti

Príčinou problému s pohľadávkami je podľa Iva Nesrovnala chybné preklopenie do nového informačného systému.

Bývalý primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal považuje vyjadrenia súčasného primátora Matúša Valla o pohľadávkach mesta v objeme vyše 50 miliónov eur bez dlžníkov za prejav neodbornosti, nekompetentnosti a nekomunikácie.

O výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) na bratislavskom magistráte informoval Vallo na utorňajšej tlačovej besede.

Ide pravdepodobne o tzv. duplicitné a fiktívne pohľadávky, vzniknuté pred rokom 2009 ich chybným preklopením (a tým pádom zdvojením) do nového informačného systému,“ uviedol pre agentúru SITA Ivo Nesrovnal.

Vážne pochybenia

Kontrolóri poukázali na vážne pochybenia v účtovníctve, najmä pokiaľ ide o evidenciu a vymáhanie pohľadávok. Najzávažnejšie zistenia vyplývajúce z kontroly NKÚ sa týkali správnosti a úplnosti vykazovania pohľadávok, ich vymáhania a odpisovania.

Práve počas môjho mandátu (2014-2018) došlo k historicky prvej kompletnej inventarizácií pohľadávok a majetku mesta a ich zapojeniu do rozpočtu. A na základe tejto inventarizácie sa identifikovali chybné účtovné závery z minulosti, o ktoré teraz ide. Tieto skutočnosti boli uvedené v každej závierke počas môjho pôsobenia v meste, ktoré boli riadne a podľa zákona auditované, a ako súčasť záverečného účtu každoročne schválené mestským kontrolórom a zastupiteľstvom,“ dodal Nesrovnal.

Mesto informácie má

Ako povedal na tlačovej besede riaditeľ sekcie financií na magistráte Matúš Lupták, mesto má asi 50 miliónov pohľadávok, ku ktorým nie je žiadna dokumentácia.

Nevieme, ako sa to v tom účtovníctve ocitlo. V objeme 50 miliónov môžu byť veci, ktoré nám niekto dlží a nevieme o tom, ale môžu tam byť aj chybné záznamy,“ povedal Lupták. Podľa Nesrovnala by však mesto malo mať všetky dostupné informácie.

Informácia o pohľadávkach a popis celej situácie, ďalších postupov a povinností bola súčasťou odovzdania agendy novému vedeniu mesta v roku 2018. Takže mesto disponuje všetkými potrebnými informáciami. Bratislava by si rozhodne zaslúžila viac odbornosti, viac premýšľania a menej senzáciechtivého marketingu,“ dodal Nesrovnal.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X