Izrael vo fotografiách nájdete na výstave v národnom múzeu

fotoaparát
pixabay.com

Múzeum židovskej kultúry vystavuje farebné fotografie Izraela, mora i ľudí od Samuela (Shmila) Ahishahara.

Fotografie izraelskej krajiny možno obdivovať v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Ako informovalo múzeum, výstavu Samuela (Shmila) Ahishahara Tu som postavil svoj dom otvorili v spolupráci s Veľvyslanectvom Štátu Izrael pri príležitosti 67. výročia vzniku Izraela.

Podľa kurátorky výstavy Tanye Sternson bol názov výstavy inšpirovaný známou izraelskou piesňou. „Podľa môjho názoru celá pieseň presne a podrobne opisuje život Shmila až na jednu vetu – Tu som sa narodil…,“ cituje kurátorku text múzea k výstave.

Shmilovu tvorbu z posledných rokov jeho života prezentuje v Múzeu židovskej kultúry 35 farebných fotografií. „Obrázky ľudí, krajiny, pohľady krajiny a mora – všetky starostlivo a milujúco zachytené šošovkou Shmila. Každý snímok funguje ako autonómna jednotka, ale tiež vytvára bohatú mozaiku Izraela – veľkolepej a rôznorodej krajiny,“ napísala o výbere fotografií Tanya Sternson.

Fotografie budú v sídle múzea v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 vystavené do 21. augusta,

Samuel (Shmilo) Ahishahar (1947 – 2012) sa nenarodil v Izraeli, ale v bývalom Československu. Pochádzal z Teplíc z rodiny, ktorá prežila holokaust. V roku 1949, keď bol dvojročný, emigrovali do Izraela a usadili sa neďaleko Aškelonu na pobreží Stredozemného mora. Za mlada narukoval a slúžil v parašutistickom prápore, kde začal svoju vojenskú kariéru. V prápore slúžil viac ako 10 rokov.

Popri práci poisťovacieho agenta a investičného poradcu prevádzkoval aj farmu. Absolvoval kurzy fotografie, fotografoval a venoval sa i organizovaniu výstav. Koncom 60. rokov minulého storočia sa usadil na vidieku v Givat Yoav na Golanských výšinách. Je otcom troch detí.

Výstavy v SNM – Múzeu židovskej kultúry sú otvorené denne okrem soboty od 11. do 17. hodiny. Viac informácií o múzeu, ktoré ponúka aj stále expozície venované židovskej kultúre na Slovensku, možno nájsť na webstránke národného múzea – http://www.snm.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk