BRATISLAVA 16. augusta 2018 (WBN/PR) – Nie je to tak dávno, čo na Slovensku prebehli župné voľby. V Bratislave sa vtedy podceňovaný kandidát, dlhoročný starosta mestskej časti Vajnory, Ján Mrva dostal takmer do víťazného finišu. Bolo to veľké prekvapenie. Tento rok sa Bratislavčania postavia k volebným urnám znova. Kandidátov je veľa a na hlasovacom lístku nebude chýbať ani J. Mrva, starosta s výsledkami a s odvahou popasovať sa s problémami Bratislavčanov, najmä v doprave.
Minulý rok rodák z hlavného mesta Mrva kandidoval ako nezávislý, tento rok jeho bojovnosť a dobré výsledky presvedčili celé spektrum strán, aby sa postavili práve za neho. Do volieb tak pôjde s podporu OĽaNO, SaS, Sme rodina a očakáva sa aj podpora zo strán Zmena zdola, NOVA a OKS.
„Mrva je starostom už dvanásť rokov a vidno za ním hotové parky, cyklotrasy, škôlky, nový kultúrny dom a ihriská. Je skúsený a má energiu, ktorú na ňom všetci obdivujeme. Pre mnohých to môže byť až príliš, ale presne takého bojovného primátora na čele mesta s množstvom dlhodobo neriešených problémov všetci potrebujeme. Je čas na výsledky a on ich skrátka má,“ povedala Bratislavčanka Veronika Remišová, poslankyňa NR SR a staromestská poslankyňa, ktorá vajnorského starostu pozná z komunálnej politiky.
Okrem politickej podpory strán a politikov sa za Mrvovu kandidatúru postavili aj známe osobnosti ako Marián Zeman – futbalista, Alfonz Juck – atletický manažér a komentátor, Peter Kľučka – Národný cyklokoordinátor, Pavol Vlček – bývalý generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Metro Bratislava, Peter Herceg – aktivista atď.
Tridsať minút plynulou dopravou kamkoľvek
Bratislavčania sa najviac sťažujú na dopravu. Doprava je o pohybe a nie o státí v kolónach. Je to problém, ktorý mesto stále rieši len kozmeticky a asfaltuje a betónuje sa najmä pred voľbami. Mrva, už ako kandidát na župana, zaujal témou záchytných parkovísk v okrajových častiach mesta a k nim plánuje predĺžiť električkové trasy. „Chcem, aby sa Bratislavčania v svojom meste dostali plynulou dopravou v každom smere do tridsať minút. Dá sa to, keď máte odvahu urobiť v systéme poriadok a uskutočniť nové riešenia v hromadnej doprave,“ vyhlásil Mrva.
Zachrániť, čo sa nestihlo rozpredať
Rozmach 21. storočia cítiť v každej generácii, no najviac to pociťujú mladí ľudia, ktorí sú našou budúcnosťou. Je verejne známe, že v Bratislave nie sú priaznivé podmienky pre mladých. Väčšina z nich po skončení štúdia namiesto kariéry na Slovensku zvažuje odchod do zahraničia. Chýbajú im upravené parky, ihriská, športové haly a verejné miesta, kde by sa práve mladí ľudia mohli stretávať, športovci rozvíjať svoju zdatnosť a kultúrychtiví sa kultúrne vyžívať.
Mrva ako otec troch detí to pociťuje osobne: „Byť Bratislavákom, ako si dodnes hovoríme, bola kedysi hrdosť. To sa musí vrátiť. Kedysi som hrával futbal v Petržalke a dnes, keď sa pozriem na futbalové plochy, som smutný. Viac ako 40 futbalových ihrísk zaniklo a padlo za obeť neregulovanému a neredukovanému rozvoju mesta.\“
Ďalej s nostalgiou doplnil: „Ani bývalý Park kultúry a oddychu už nemáme a náhrada je v nedohľadne. Nechcem však plakať, ale konať, ako mám vo zvyku. Dobrou správou je, že Bratislava má potenciál zachrániť pred finančnými žralokmi viacero rozvojových zón pri oboch brehoch Dunaja, ale aj v mestských častiach. Ešte nie je všetko rozpredané a vypredané. Tie územia vieme slušne upraviť v prospech mesta i vlastníkov a jeho obyvateľov“.
Mladí, rodiny a seniori nebudú z Bratislavy utekať
Podkutý skúsenosťami z Vajnôr, najmä v úspešnom dohodovaní, chce Mrva ponúknuť konkrétnu pomoc aj mladým rodinám a seniorom. „Mestá a mestské časti im môžu dať klubovne, rodinné centrá, kreatívne priestory. Mesto má dosť majetku, o ktorý sa nevie postarať a z našej vajnorskej skúsenosti viem, že ministerstvo vnútra ma mnoho nevyužitých budov, ktoré by sa mohli dať do vlastníctva mesta či mestských častí a využiť na verejnoprospešné účely s tým, že sa nemôžu predať. Mladých ľudí, mladé rodiny a seniorov si musíme rozmaznávať, oni tvoria ducha nášho mesta,“ ukončil Mrva.