Japonsko na konci februára odovzdá ocenenie pedagógovi japončiny na slovenskej univerzite, stane sa tak druhým Slovákom, ktorý túto cenu získal

Pecho japonsko ocenenie vyznamenanie krajina japonske censtrum bratisalva gettyimages.jpg
Zdroj: Veľvyslanectvo Japonska v SR, gettyimages

Štefan Pecho založil na Univerzite Komenského v Bratislave prvé slovenské univerzitné štúdiá japonského jazyka a medzikultúrnej komunikácie v histórii Slovenska. 

Vyznamenanie od cisára Japonska, Rád vychádzajúceho slnka so zlatými paprskami a rozetou, bude udelené Štefanovi Pechovi. Vyznamenanie získal za zásluhy v oblasti podpory a šírenia výučby japonského jazyka v Slovenskej republike a prínos k prehlbovaniu vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom.

Japonsko ešte na jeseň minulého roku uverejnilo zoznam ocenených japonskými štátnymi vyznamenaniami. Medzi vyznamenanými je aj Štefan Pecho, zakladateľ univerzitných štúdií japonského jazyka na Slovensku. Pecho bude druhým slovenským občanom, ktorému bude toto vyznamenanie udelené. Slávnostné odovzdanie ceny sa bude konať 28. februára v rezidencii veľvyslanca Japonska v SR.

Ocenenie získavajú osobnosti za mimoriadny prínos vrámci medzinárodných vzťahov

Rád vychádzajúceho slnka je japonské štátne vyznamenanie založené v roku 1875 cisárom Meidži. Ide o prvý a najstarší japonský národný rád udeľovaný japonskou vládou.

Vyznamenanie stelesňuje symboliku paprskov vychádzajúceho slnka. Rád sa udeľuje osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagácie a podpory japonskej kultúry i v rôznych ďalších oblastiach, rozvoja prosperity alebo ochrany životného prostredia.

Udeľovanie štátnych vyznamenaní je riadené Sekciou štátnych vyznamenaní Úradu vlády Japonska. Udeľuje sa v mene Jeho cisárskeho veličenstva cisára Japonska.

Vyznamenanie japonsko.jpg
Zdroj: Veľvyslanectvo Japonska v SR

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk