Jazykovedný ústav pripravuje festival Štúr-žúr

Ľudovít Štúr
ilustračné: SITA

Podujatie sa bude konať pri príležitosti 200. výročia narodenia národného buditeľa, kodifikátora spisovnej slovenčiny a politika Ľudovíta Štúra.

Vo štvrtok 21. mája usporiada Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV multižánrové podujatie s názvom Štúr-žúr. Festival sa bude konať na Rudnayovom námestí.

Akcia sa začne o 12. hodine a potrvá až do 22. hodiny. Jej cieľom je priblížiť verejnosti osobnosť Ľudovíta Štúra. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na program pozostávajúci z hovoreného slova, hudby, divadla, filmov, výtvarného umenia, fotografií či módy. Pripravené budú i stánky slovenských výrobcov tradičných dekoratívnych a úžitkových predmetov so štúrovskou tematikou.

Na pódiu sa v rozhovoroch s moderátorkou Luciou Satinskou vystriedajú Sibyla Mislovičová, Emília Vášáryová, Dušan Jamrich, Ludwig Bagin, Rado Ondřejíček alebo Robo Roth. V kine Mladosť budú súbežne premietať archívne aj súčasné filmy o Ľudovítovi Štúrovi. Večer zavŕši koncert kapely Slniečko, ktorá má v repertoári aj pieseň Ludevít Štúr.

„Ľudovít Štúr podnecuje množstvo aktivít aj 200 rokov po svojom narodení. Na Štúr-žúre aspoň časť z nich priblížime a ukážeme rozmanitosť jeho odkazu. Rôznorodými dialógmi o ňom i o slovenčine chceme osláviť jeho narodeniny,“ vyjadrila sa jazykovedkyňa a dramaturgička Štúr-žúru Lucia Satinská. Bližšie informácie o podujatí sú dostupné na webstránke www.juls.savba.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk